Ministr obchodu navrhuje zjednodušení obchodu se zbraněmi

Sněmovna předala svým výborům pro obranu a bezpečnost k projednávání návrh novely, která pravidla obchodu s vojenským materiálem se zeměmi EU upravuje. Zavádí takzvané eurolicence a snižuje počet dokladů, které musejí obchodníci předkládat. V Česku má podle zprávy k zákonu nyní povolení k obchodování s vojenským materiálem asi 155 firem.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) uvedl, že navrhované změny mají obchodování zprůhlednit a mají snížit administrativní zátěž. Upřesňují také to, co mezi vojenský materiál patří. Mezi zakázaným zbožím podle novely jsou protipěchotní miny, dodal Říman. Vláda návrh normy schválila loni v listopadu.

Díky eurolicenci, která by se vztahovala na vybrané zboží ze seznamu vojenského materiálu, by nemuseli podnikatelé žádat povolení pro každou obchodní smlouvu. Počet žádostí by se tak měl snížit a obchod mezi zeměmi EU by měl být jednodušší. Říman uvedl, že díky novele by mělo ubýt administrativy o více než třetinu. Informace o využívání licencí podle návrhu nebudou muset podnikatelé také dokládat čtyřikrát ročně jako nyní, ale jen dvakrát.

Obchodníci, kteří chtějí nakupovat či prodávat vojenský materiál v EU, by také nemuseli k žádosti o povolení přidávat tolik příloh jako dosud. Dokumenty jako výpis z trestního rejstříku či účetní uzávěrka, které mají úřady k dispozici, už nebude nutné k žádosti přikládat. Stejné postavení jako čeští podnikatelé by měli mít i obchodníci ze států sedmadvacítky. V Česku by měli působit bez omezení výše základního kapitálu a padnout by měla i podmínka, že musí mít české občanství či bydliště v ČR.

Poslankyně Kateřina Jacques (SZ) míní, že novela by měla zajistit i větší kontrolu obchodu se zbraněmi. „Současná legislativa neposkytuje dostatečnou ochranu před tím, aby české zbraně nemohly být zneužity k porušování lidských práv kdekoliv na světě,“ uvedla poslankyně. Podle ní by novela měla zakotvit „osvědčené postupy“, které by zabránily vývozu do oblastí, kde by je někdo mohl zneužít. Opatření neupřesnila.

„I při zjednodušení administrativy se nezbavujeme bezpečnostních pojistek. Tak obchod s vojenským materiálem zůstává pod kontrolou našeho státu,“ uvedl poslanec Jiří Čepelka (ODS).

Zdroj: Strana zelených

Be Sociable, Share!
Označeno v Události Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*