Malorážková pistole Norinco TT Olympia

Jak je celému světu velmi dobře známo, Čínský zbrojní koncern Norinco, se velkou kapacitou své výroby zabývá kopírováním osvědčených modelů zbraní. Jedním z mnoha modelů je i Norinco TT Olympia Pistole – Cal.22.L.R. Toto je přesné označení zbraně, gravírované na levé straně závěru. A právě na ni se v dnešní recenzi podíváme.

Sincitymanova předmluva

Určitě, by nebylo dobré, kdyby se z magazínu stalo „vánmenšou“. Jednak se nepovažuji za takového znalce a odborníka, který dokáže obsáhnout vše, a taky by vás to nebavilo. Proto jsem rád, že mi posíláte své náměty a příspěvky. Prvním takovým je recenze od kolegy s nickem Zoufalec, která se týká malorážkové pistole Norinco. Ačkoliv mi dal svolení abych text popřípadě přepracoval a upravil, nechávám ho víceméně tak jak je, vše podstatné tam říká, a na zbytek se jej můžete zeptat. Další články od uživatelů z našich řad budou následovat …

Historie recenzované zbraně

Moje Norinco bylo dovezeno do České republiky firmou JGS a zakoupil jsem je v Boskovicích. Pistole byla zabalena v klasickém Čínském obalu. Hnědá kartónová krabice a pěnový polystyrén. Cena nové zbraně se pohybuje kolem 5.000 Kč.

Hlavní rozměry

  • Délka – 205mm
  • Šířka závěru – 21mm
  • Šířka pažbiček – 35mm
  • Délka hlavně – 120mm
  • Výška – 127mm
  • Hmotnost – 850g (bez závaží)
  • Kapacita zásobníku – 8 nábojů 22LR

Stručně k historii její předlohy

V roce 1926 firma Walther představila sportovní pistoli Sport – Pistol. Zbraň ráže 22 s délkou hlavně 150 a 230mm se neokázale, ale stabilně prodávala. Roku 1932 s ní německý střelec vystřílel stříbrnou medaili na Olympijských hrách v Los Angeles a následně se začala prodávat pod označením model 1932.

Olympia – Model byla vyráběna na žádost německého Olympijského týmu pro Olympijské Hry roku 1936 v Berlíně. Pistole dostala nové, modernější tvary ovlivněné Waltherem PP. Zbraň byla také lépe vyvážena mimo jiné i přídavným závažím před lučíkem. První série měla vnější kohout, v jehož konstrukci se projevila chyba. Následující série byly překonstruovány na vnitřní kladívko se zkráceným chodem. Tato úprava zkrátila zámkový čas a tím přispěla k větší přesnosti zbraně. Po válce, vzhledem k zákazu výroby zbraní v poraženém Německu, byla licence převedena do Švýcarska k firmě Hämmerli.

A nyní k současnému modelu

Pistole Norinco Olympia je sportovní zbraň ráže 22 LR. Má dynamický závěr, z jehož přední části vybíhají dvě dlouhé ližiny spojené příčkou. V závěru je uložen úderník spolu s repulzní pružinou, jištěný svislým kolíkem. Na pravé straně je uložen vytahovač s kolíkem a pružinou.

Vytahovač je v závěru uložen velice jednoduše pouhým zaklapnutím pod pružinu. Stejný systém používá, dnes nejrozšířenější pistole – Glock. V zadní části závěru je v rybině  zapuštěno stranově regulovatelné hledí. Horní plocha závěru je zdrsněna proti odrazu světla. Na bocích má velké plochy rýhování pro snadný a spolehlivý úchop.

Konstrukce rámu je velmi ovlivněna modelem PP. To znamená, že celý rám je frézovaný z ocelového výkovku. Do rámu je zalisovaná a příčným kolíkem pojištěná hlaveň, jejíž délka je 120 mm. V jejím vývrtu, který je tvrdě chromován, se nachází šest klasických drážek. V rámu je uloženo spoušťové a bicí ústrojí s manuálně ovládanou pojistkou. Svislou blokaci úderníku pistole nemá.

V drážce pod hlavní je umístěna vratná pružina. Pažbičky jsou poměrně masivní, dobře vyplňují ruku. Na levé polovině je velmi výrazné lůžko pro palec střílející ruky. Pažbičky přesahují svojí délkou rám asi o 2 centimetry, což dále přispívá k ještě lepšímu úchopu. Pistole má velmi výrazný „bobří ocas“, který chrání citlivé místo mezi palcem a ukazovákem.

Zásobníky s ocelovým podavačem mají kapacitu 8 nábojů. K botce zásobníku je přišroubovaný plastový nástavec, který usnadňuje vyjmutí zásobníku a zároveň vyplňuje mezeru vzniklou přetažením pažbiček přes rám zbraně. Záchyt zásobníku je moderně řešen poměrně velkým tlačítkem vlevo za lučíkem.

Pistole má vnitřní záchyt závěru jehož konstrukce je spojena s vyhazovačem. Tento uzel je dostatečně znám z našich ČZ 50/70. Mušku tvoří kruhový segment pojištěný červíkem. Pomocí něj se dá snadno plynule měnit výška mušky. Mířidla jsou poměrně výrazná, ale na mojí zbrani jsem musel provést její úpravu. Jelikož střílím převážně na kryté střelnici, vadil mi jejich pozitivní sklon. Jednoduchá úprava spočívala v odbroušení zadní části tak, aby se na nich neodráželo shora dopadající světlo.

Rozebírání a čištění zbraně

Rozebírání pro čištění je Waltherovsky jednoduché. Nejdříve vyjmeme zásobník, zkontrolujeme komoru, následně je třeba stáhnout lučík dolů (v této poloze ho lze zajistit vyhnutím do boku) a závěr je možno stáhnout úplně vzad, kde dojde k jeho vyjetí z vodících drážek. Následně zvedneme zadní část a směrem vpřed vyjmeme. Jen je potřeba dávat pozor na poškrábání vrchní plochy na hlavni. Skládání probíhá opačným způsobem.

Zásobník, spoušť a střelivo

Plnění zásobníku je lehké a příjemné až do jeho plné kapacity. Vložení zásobníku do zbraně je snadné díky velkému náběhu do šachty. Po zakoupení musela pistole k puškaři na doladění spouště. Během asi tisíce ran se mechanismus perfektně zaběhl.

Na střelbu používám veškeré střelivo, které je na trhu. Od subsonic, přes standart až k HV. Mám vystříleno asi 35 tisíc nábojů různých značek bez jediné závady způsobené zbraní. Náboje velmi lehce přimazávám. U subsonic je to nutnost, u standart je to doporučení. Náboje HV používám jen velmi zřídka.

V průběhu mého používání  se stala jediná závada, ovšem způsobená mojí neznalostí. Používal jsem nenamazané staré náboje SB REX. Při jednom z asi dvou tisíc výstřelů se utrhlo dno nábojnice a vyrazilo sestavu vytahovače. Jelikož jsem střílel na kryté střelnici nebyl problém vytahovač najít. I přes chybějící vytahovač pistole dál fungovala naprosto spolehlivě. Následující týden zbraň putovala do Ráječka k puškaři. Pan Matyšek mně na počkání dodal novou pružinu a vytahovač namontoval. To byla jediná závada. Zbraň používám už šest let k zábavné a sportovní střelbě a jsem s ni naprosto spokojen.

Na co si dát pozor

Jediný problém vidím v nemožnosti vypuštění nataženého kladívka. Při každém vybití je nutno dát ránu jistoty a úderník narazí na tvrdý okraj závěru. Na střelnici jsem se naučil odkládat zbraň na střelecký pult se závěrem v zadní poloze a zásobníkem mimo zbraň. Na první pohled je vidět prázdná komora i zásobníková šachta. Při takovém režimu je střelba bezpečná.

Fotogalerie

Be Sociable, Share!

Milan "Zoufalec" Janků je správcem kryté klubové střelnice v Letovicích (Tel. 775 385 332)

Označeno v Recenze zbraní Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*