Pro autory

Problémy recenzí zbraní

Psát recenze je nevděčná práce, která asi nebude tou pravou cestou, jak se stát nejoblíbenějším žákem třídy. V podmínkách českého trhu s civilními zbraněmi, kde je ročně prodáno a registrováno asi 600 nových krátkých zbraní, se nikomu nevyplatí investovat do autora recenze zbraň a 20 tisíc nábojů, aby vyzkoušel, co dovede.

Když jsem jednomu autorovi recenzí vyčítal že na dvou a více stránkách píše, jak mu výrobce zapůjčil zbraň a 50 nábojů, aby se nadšeně rozepsal o tom, že to krásně střílí dopředu, odpověděl že to není ten nejhorší případ. Někdy těch nábojů dostane jen 15 a koukají mu přes rameno, aby jí moc neostřílel. Nebo se stane, že poté, co si prostudujeme fotografie k údajně velmi důkladnému testu v odborném tisku, poznáme podle čísla naši úplně novou zbraň a pak nevíme: Podstrčili nám zbraň, ze které se masivně střílelo, nebo ji tam jen vyfotili a celý test byl podvod?

Podobná situace je například i u recenzí nožů. Málokdo vám poskytne nůž za 10 tisíc, abyste mu ho poškrábali, nebo nedej bože zničili čepel. Z původních recenzí, vzniklých v českých podmínkách, mají tedy podle mne většinou nějakou hodnotu jen recenze uživatelské. Dvacet tisíc nábojů sice vystřílí jen někteří, když se však pokusíme nastavit nějaké rozumné mantinely, třeba se dokážeme dostat k podmínkám majícím nějakou vypovídací hodnotu.

Jak psát uživatelské recenze zbraní

Základní podmínkou pro uživatelské recenze na Střelectví by tedy mělo být, že zbraň bude ve vlastnictví autora (nebo je mu jinak k dispozici) minimálně jeden rok a bude z ní autorem vystřeleno minimálně tisíc nábojů. Struktura recenze (berte prosím tento článek i jako návod pro případné autory) by měla být následující:

  1. Úvod, název, výrobce a ttd. zbraně.
  2. Údaje o životě konkrétního exempláře, byl-li zakoupen nový, z druhé ruky, jak dlouho s ním autor pracoval, počet výstřelů.
  3. Vlastní recenze – zpracování zbraně, její koncepce, materiál, příslušenství ke zbrani dodané.
  4. Chování zbraně při střelbě, přesnost, snadnost ovládání, záludnosti, neochota fungovat s jistými druhy střeliva, zpětný ráz, vhodnost zbraně pro ten či onen druh sportu.
  5. Závady, počet zádržek, životnost, šrámy utrpěné provozem…
  6. Závěr, zopakování zejména hlavních nectností zbraně, které uživateli nejvíce vadily, reklamace, chování prodejce při reklamaci atd. Pokud jsou známy, třeba i další osudy konkrétní zbraně.

Taková recenze by již jistou vypovídací hodnotu mít měla. Všichni výrobci nám poskytují to nejlepší, výdob(l)itky vědy, civilizace, génia myslitelů a tvůrců…..,to všechno známe, až nás z toho uši brní. U autorů uživatelských recenzí bych proto ocenil, kdyby napsali svůj ryze subjektivní názor na to, co je na jejich zbrani nejhoršího.

Sincityman

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*