Jak obelhali Europarlament o samonabíjecích zbraních

Europarlament_lzi_zbrane

O návrhu Evropské komise zakázat většinu samonabíjecích zbraní a  postihovat i občany, kteří mají na půdě vzduchovku po dědečkovi, se toho napsalo už dost. Přesto si mnoho novinářů i samotných europoslanců pořád myslí, že Návrh COM2015(750), jak se onen zákaz jmenuje, je ve skutečnosti neškodný, skoro nic nezakazuje a naopak zachrání Evropu před zločinci.

Problém spočívá v tom, že Návrh používá kombinaci právního jazyka, odborné terminologie* z oblasti zbraní a vágní vymezení, která jsou pro nevyškoleného laika, europoslance nevyjímaje, tak matoucí, že byli samotní europoslanci očividně uvedeni v omyl ohledně toho, co by přijetí návrhu směrnice skutečně znamenalo! Jako puškař vyučený Českou zbrojovkou a člen LEX, který se dlouhodobě českou i unijní zbraňovou legislativou zabývá, bych se s vámi rád probral problematické části Návrhu bod po bodu a vysvětlil:

 1. proč by návrh zakázal přes 95 % samonabíjecích zbraní a stál přes miliardu EUR
 2. jak těžké je ve skutečnosti přestavět moderní samonabíjecí pušku na „automat“
 3. řešení, které zabezpečí cíle EK a přitom se vyhne plošnému zákazu a vyvlastnění zbraní
 4. z jaké formulace Návrhu plyne nebezpečí, že z poloviny obyvatel EU udělá „kriminálníky“

Chyták první – samonabíjecí nebo samočinné

Samonabíjecí = semi – auto = střílí jednotlivě = civilní  = legální = kategorie B
Samočinná = full – auto = střílí dávkou = vojenská = zakázaná = kategorie A

Eurokomisařce Jourové bylo sděleno, že Návrh zakazuje jen „útočné pušky s kadencí 800 ran za minutu“. To bylo způsobeno již základním nepochopením ve členění zbraní na „samonabíjecí“ a „samočinné“. Rozdíl je přitom jednoduchý, u samočinné zbraně stačí držet spoušť zmáčknutou a automatický mechanismus se již sám postará o to, aby zbraň chrlila střely kadencí kulometu. Tyto zbraně jsou ale již téměř čtvrt století, od roku 1991, kdy EU sepsala první závaznou Směrnici o zbraních, přísně zakázané, ačkoli to řada europoslanců neví.

Pokud je moderní zbraň „samonabíjecí“, střílí ve skutečnosti jen tak rychle, jako revolver – viz Obr. 1. Stejně jako revolver sám pootočením „ nábojového válce“ (nesprávně se někdy říká „bubínek“) připraví k výstřelu další náboj, i samonabíjecí puška nabije ke střelbě vždy další – akorát nikoli pootočením „nábojového válce“, nýbrž zákluzem závěru.

Pokračování článku najdete zde: http://gunlex.cz/clanky/hlavni-clanky/2281-jak-obelhali-europarlament-o-samonabijecich-zbranich

Be Sociable, Share!
Označeno v Gunlex, Události, Výzvy
2 comments on “Jak obelhali Europarlament o samonabíjecích zbraních
 1. Zdeněk Kaura napsal:

  Výborný článek. Pan Vosádka prostě umí. Jenom aby ho četli i ti kterým je určen.
  Děkuji.

  • OT napsal:

   To nepsal pan Vosátka, tomu jsme to jen posílali na závěrečné peer-review a pomáhá s šířením ;-) Autoři jsou ve článku uvedení na nad ním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*