Jak začít střílet aneb začátečnický poradce pro nefrikulíny

Mnoho lidí ani nenapadne, nebo nevědí, že nápad zajít si na střelnici, není ani divoký, ani přehnaně finančně náročný a už vůbec ne nebezpečný. Není to zábava dobrodruhů, výstředních milionářů, ani trénink pro nájemné vrahy. Je to příjemně strávený čas, často ve společnosti milých, slušných a velmi vstřícných lidí.

Bohužel existují zájmové časopisy ze všech oborů, které nás přesvědčují, že pokud například nemáme na prutu naviják značky XY, k tomu na ruce hodinky od Z, a maskovací pršiplášť typ „Predátor“ nechytíme u vody ani rýmu. A se střelbou to je podobné. Nahlédneme-li do časopisu o střelbě, kde mezi reklamou na padesátitisícové nezbytnosti všeho druhu najdeme recenze stejně drahých zbraní, snadno získáme pocit, že to je zábava pro mladé muže, kteří si cestou domů hodí ve stínu svého Lamborghini přes svůj pracovní oděv od Bosse maskáče Digital Camo a půjdou prostřílet pár tisíc, které naškudlili z kapesného na svačiny. Zkrátka nejste-li dostatečně frýýýýýýýý,kchůůůůůůůůl a ííííííííííííííínnnnnnnnn, (odtud výraz frikulín), můžete si tak maximálně vzít prak a postavit na plot plechovku od Coly …

Máloco je však nesprávnější než tento názor. Je pravdou, že většina lidí se dostala ke střílení buď přes nějakého člena rodiny nebo díky kolegovi z práce, či měla už od dětství koníčka který nebyl od střelby daleko, avšak není to pravidlem.

Pokud čtete tento článek, znamená to, že jste na stránkách, odkud to je ke střelnici jen krůček. Můžete se seznámit s lidmi zde na fóru a zúčastnit se nějaké veřejné či soukromé akce. Můžete ale samozřejmě navštívit i běžnou komerční střelnici a za dodržení jistých podmínek si zastřílet bez jakýchkoliv konexí za, i pro normálního člověka, celkem snesitelných nákladů. Budete překvapeni nejen tím, jak to je jednoduché, ale i skladbou lidí, které tam můžete potkat. Není problém tam vidět kromě krátkovlasého, „namakaného“ mladíka v maskáčích, který tráví zjevně dost času v posilovně, staršího, klidně vypadajícího pána, kterého by jste spíše umístili na lavičku do parku, nebo  úplně nenápadného mužíčka středního věku, s počínající tonzurkou na temeni a pověstnými brýlemi, připomínajícími dna od půllitru. Když se s nimi dáte do řeči, zjistíte, že ten je zaměstnancem bezpečnostní služby, tento inženýrem  chemie, a zrovna onen rázně vypadající mladík je sanitářem v hospicu …

Většina komerčních střelnic umožňuje střelbu za dohledu instruktora i pro lidi, kteří nejsou držiteli zbrojního průkazu. Zapůjčí vám zbraň, vysvětlí jak s ní zacházet, dohlédnou na vás nejen abyste si neublížili, ale hlavně aby váš první střelecký zážitek neskončil zklamáním a netknutým terčem. Škála zbraní, které na střelnicích půjčují, je rozmanitá od flobertek až po „kanóny“ v rážích 50AE, nebo  dokonce 500SW.

Pro začátek se ale domluvte na něčem normálnějším, buď na samonabíjecí pistoli ve 22LR (malorážce), nebo na něčem v ráži 9 Luger. Je to schůdnější i z finančního hlediska. Nejlépe je každopádně objednat se předem. Určitě se nemusíte bát, nebo se ostýchat, pokud jste nikdy nedrželi zbraň v ruce. Mnohem horší a u personálu střelnic absolutně neoblíbení, jsou frajeři, kteří se chovají, jako kdyby právě natočili dvaadvacáté pokračování Ramba.

Náklady na takovouto zábavu jsou tak kolem 500 Kč/hodinu, což není málo, ale navštívíte-li multikino, včetně nákupu popcornu a šíleně předražené Coly, nebudete na tom o nic lépe. Zde si zastřílíte, dáte kafe a zákusek, vezmete si do kapsy na památku prostřílený terč a pár prázdných nábojnic, a vyrazíte po příjemně stráveném víkendovém půl nebo čtvrtdni domů – jak prosté, jednoduché a bezpečné přátelé, že?

Na střelnici

Na střelnici

Vlastně, jedno velké a strašlivé nebezpečí tu je – s jídlem roste chuť a šance dojít ke zjištění že vás to baví, není tak úplně malá. Když si pak spočítáte, že zhruba polovinu nákladů činí zaplacení instruktora a zapůjčení zbraně, řešení je nasnadě: Váš vlastní Zbrojní Průkaz. Jednou z dobrých cest, jak získat na internetu informace o získání zbrojního průkazu je navštívit příslušné fórum na Střelectví.cz nebo třeba stránku, jejímž tvůrcem je jeden z moderátorů Střelectví s nickem MarK. Na těchto odkazech najdete vše potřebné ohledně teorie i praxe – váš střelecký život právě začíná…..

Be Sociable, Share!
Označeno v Pro začátečníky Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*