Zbraňová amnestie – minomet i kanon

Již jen do konce července bude trvat zbraňová amnestie, která je součástí nového zákona o zbraních. V rámci celé ČR bylo zatím podle policejních statistik odevzdáno přes 5 tisíc různých zbraní. Nejčastějším typem jsou brokovnice a kulovnice, které následují pistole. Najdou se ale i rarity, jako je třeba minomet.

Se dvěma unikátními kousky – vojenským minometema a kanonem – se ohlásil na policii v rámci zbraňové amnestie sběratel z Písku. Obě zbraně jsou již nefunkční.

Minomet je německé výroby ráže 120 milimetrů. Skoro sedmimetrový, ke dvěma tunám vážící kanón je ruské výroby s ráží 76,2 milimetru. Kanon měl mít původně dostřel až 13 kilometrů a obsluhovalo ho šest až osm vojáků. Muži tedy bude tato stará vojenská technika pravděpodobně zaregistrována a bude ji i nadále moct mít ve svém držení.

Nečastějšími odevzdanými zbraněmi jsou ovšem kulovnice, brokovnice a pistole. Sporadicky se objevují také zakázané zbraně, například samopaly a kulomety z druhé světové války nebo podomácku vyrobená kulovnici.

Pro představu, kolik zbraní se odevzdává v jednotlivých krajích tu máme údaje ze dvou z nich. Od letošního února do konce června odevzdalo 265 občanů Moravskoslezského kraje v rámci zbraňové amnestie 332 zbraní a 4.373 kusů střeliva.

Na jihu Čech ohlásili na policejních služebnách přes 340 zbraní. Nejvíce, přes 180 je jich stále v kategorii C, kam spadají malorážky, kulovnice, brokovnice. Lidé nosí ale i revolvery a pušky.

Více o zbraňové amnestii se můžete dočíst v našem článku Novelizovaný zákon o zbraních a amnestie.

Zdroj: Mediafax, Policie ČR

Be Sociable, Share!
Označeno v Události Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*