Vidět jako predátor…

flir-one-660x437

Každý kdo viděl film Predátor si jistě pamatuje jakou výhodou disponoval onen lovec z jiné planety. Vidět to co není patrné pouhým lidským okem je snem každého lovce. Ceny termovizí ale většinou začínají na závratných sumách často mnohonásobně převyšujcích cenu moderních zbraní. O brokovnicích našich dědů nemluvě vůbec.

Americká společnost FLIR z Oregonu není neznámá ani u nás. Kdo někdy potřeboval změřit úniky tepla v domě jistě zaplatil nemalou částku firmě, která taková měření provádí. V rukou měřičů je tato značka dost oblíbená a není cizí ani ve vědeckých kruzích nebo v armádě. Tentokrát se ale společnost vydala, podobně jako firma Apple, cestou přiblížení masovým uživatelům. Rozšířila totiž telefony iPhone 5 a 5S o nástavec, který umožní těmto přístrojům za pomoci aplikace „vidět teplo“.

Využití pro střelce může být široké. Jistě, přístroj nebude dosahovat kvalit zaměřovacích termovizí, které je možné osadit namísto optiky, ale určitě by mohl pomoci např v oblasti bezpečnosti lovu. V chladných měsících by byla silueta člověka a divočáka výrazně odlišitelná a možná by ubylo nepříjemných nehod, které myslivcům nedělají dobré jméno. Podívat se v noci na zahradu jestli tam neběhá nějaký vetřelec, aniž bychom museli rozsvítit světla, také není k zahození. Místo střelby ala Pistorius by pak stačilo v klidu zavolat na policii a počkat si jak individuum kradoucí v garáži překvapeně zjišťuje, že nemá úniku.

Oficiálně začíná cena v USA na 350 $. Podle zastoupení firmy v ČR se ale zatím dovoz do Evropy a ČR neplánuje, a tak pro našince nezbývá než se poohlédnout jinde. Například na eBay, zde je ale potřeba ještě pár tisícovek navíc připočítat k ceně.

Flir_ONE
Simulátor FLIR ONE je možné vyzkoušet zde: http://www.flir.com/flirone/simulator/

 

Be Sociable, Share!
Označeno v Recenze příslušenství, Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*