V pátek končí zbraňová amnestie, lidé již odevzdali tisíce zbraní a nábojů

Pátek 31. července je posledním dnem, kdy je možné na policii beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně a střelivo.

Takzvanou zbraňovou amnestii vyhlásila policie 1. února a do konce minulého týdne lidé v celé České republice odevzdali zhruba 6.343 kusů zbraní a 27.106 kusů střeliva.

Lidem, kteří do konce července odevzdají nelegálně drženou zbraň nebo střelivo na příslušný inspektorát, nehrozí obvinění z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Policie se nezajímá o původ odevzdaných zbraní, pouze ověřuje, zda nemají svého oprávněného vlastníka a podrobí je kriminalistické expertíze, aby se vyloučila jakékoliv podezření, že s nimi někdo spáchal trestný čin nebo přestupek.

Nejčastěji odevzdávanými jsou krátké kulové zbraně, následované loveckými kulovnicemi a brokovnicemi. Policie však eviduje i několik unikátních zbraní z druhé světové války i starších, které mají jejích majitelé šanci získat zpět po splnění všech zákonných podmínek. K těm kromě získání zbrojního průkazu patří také výjimka ministerstva vnitra, a to v případě funkčních vojenských zbraní, které jsou zařazeny do kategorie A, tedy zbraní zakázaných.

Celkovou statistiku letos odevzdaných zbraní zveřejní policejní prezídium 5. srpna na tiskové konferenci.

Zdroj: Mediafax

Be Sociable, Share!
Označeno v Události Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*