SAKO TRG 22 – recenze opakovací pušky

Potřebu vlastnit SAKO TRG 22 jsem pocítil po  cca roce střílení s puškou CZ 550  v kategorii  Standardní puška odstřelovací. Jedná se o zbraň kategorie out of box, bez nutnosti úprav. Pojďme se ni ni podívat blíže na základě mých zkušeností z jejího používání.

Sako TRG 22

Sako TRG 22

Historie a parametry mojí zbraně

Pušku SAKO TRG 22 jsem náhodně odkoupil od svého přítele, učitele hudby, který ze zbraně vystřelil asi 1500 ran, a dosahoval takových výsledků, že na výsledkových listinách unikal i některým profesionálním střelcům.

Zbraň je ráže 308 WIN, délka hlavně 66 cm, hmotnost 4,7 kg. Stoupání vývrtu je 11 palců. Standardně není osazena mířidly.

SAKO TRG 22 byla osazena puškohledem Leupold VARI X III 8,5-25×50. Montáž byla jednodílná, vyráběná a spasovaná puškařem přímo na konkrétní zbraň.

Ke zbrani byly v příslušenství Harris BR nožičky krátké, sada originálních imbus klíčů, a demontážní klíč na kliku závěru. Při nákupu bylo na zbrani místo plastového předpažbí namontováno amatérsky (ale velmi precizně) vyrobené prodloužení rámu zbraně tak, že bod uchycení nožiček Harris byl posunut směrem k ústí hlavně asi o 30 cm. Tato úprava byla provedena s cílem posunout opěrný bod zbraně co nejdále od střelce v zájmu vyšší stability zbraně při střelbě. Úpravu jsem ale byl nucen sejmout, neboť v době, kdy jsem začal se zbraní střílet, toto již pravidla nedovolovala (jednalo se o tzv. lafetaci zbraně a byla již překročena povolená hmotnost zbraně).

Další technické podrobnosti

Těžká hlaveň 66 cm s výše uvedeným stoupáním má na konci vnější závit, umožňující použití zakázaného doplňku /dle příslušného povolení/ nebo úsťové brzdy. Závit je chráněn převlečnou maticí.

Závěr je robustní, s poměrně malým výhozím okénkem. V kombinaci s odpruženým vytahovačem je však okénko dostatečně prostorné a nikdy jsem při střelbě neměl problém s nevyhozenou nábojnicí. Závěr se zamyká 3 masivními ozuby po 120 st.

Rám SAKO TRG 22 je kovový, pažba a předpažbí jsou přichyceny k rámu samostatně, takže bedding je z výroby a není nutná žádná úprava.

Zásobník je plechový, s plastovým podavačem, 10raný dvojřadý, s jednořadým vyústěním. Toto má výhodu v naprosto přesné pozici náboje při nabíjení a vylučuje závady při podání náboje do komory, dále je možno bez problémů nabíjet při prázdném zásobníku ve zbrani po jednom náboji výhozím okénkem bez nutnosti vizuální kontroly. Zásobník je dostatečně dlouhý, takže pojme i náboj délky 75 mm.

Pažba je plastová, je stavitelná lícnice i botka, s použitím imbus klíčů. Předpažbí je plastové, přichyceno zespodu k rámu zbraně šrouby, které jsou kryty hliníkovou lištou. V této liště je drážka s jezdcem, umožňující uchycení nožiček Harris. Na přední straně předpažbí je otvor skýtající přístup k rámu zbraně pro uchycení originálních nožiček SAKO. Tyto jsem vzhledem k jejich ceně a výsledkům s nožičkami Harris zatím nepotřeboval.

Spoušťový mechanismus je plně stavitelný, ve 3 směrech. Celý spoušťový mechanismus je možno vyjmout ze zbraně po povolení jednoho šroubu /nutno zbraň vybít a vyjmout kliku závěru/. Odpor spouště mám naladěn na l kg.

Před spouští, v dosahu střílejícího prstu je pojistka, k sobě zajištěno, od sebe odjištěno. Vzhledem k tomu, že zbraň používám ke sportovní střelbě, pojistku prakticky nevyužívám, neboť na střelnici je dle pravidel bezpečná zbraň jen při otevřeném závěru.

Dodatečné doplňky

Dokoupil jsem a namontoval originální SAKO úsťovou brzdu. Zbraň byla při nákupu nastřelena na 100 m, po montáži úsťové brzdy se změnil bod zásahu a bylo nutno rektifikovat soustavu.

Střelivo

Vývrt SAKO TRG 22 umožňuje použít střely od 155 do 185 grs. Osobně používám molykované střely Lapua scenar HPBT 168 grs. Nábojnice k přebíjení Lapua, prach S 060. Zápalky Winchester.

Optimální navážku jsem hledal pro zbraň pomocí Ladder testu. Střílel jsem na 300 m a nepoužíval jsem hradlo. Tuto optimální navážku používám dosud, po nákupu hradla jsem změřil i rychlost. Znalost rychlosti při optimální navážce má význam. Při nákupu nové šarže prachu jde rychleji udělat event. korekci na požadovanou rychlost, bez nutnosti opakovat celý test. Stran přebíjení používám matrice Redding.

Výsledky střelby

  • Při použití přebitého střeliva používám zbraň na střelbu do 500 m u nás.
  • V zahraničí pak do 700 m, ojediněle do 1000 m, ale to již s jinými komponentami na přebíjení.
  • V loňském roce jsem dosáhl ojediněle na soutěžích měřeného rozptylu 0,2 MOA jako minimum.
  • V pistolovém terči 50×20 na 300 m jsem dosáhl max. nástřelu 98 ze 100 možných bodů opakovaně.
  • Na 100 m jsou v případě dvouranných položek zásahy v terči tak, že díry souvisejí se sebou navzájem.
  • Při použití na 1000 m jsem v posledním závodě 5 ranami zasáhl terč velikosti 1x1m.

Vady a závady

Po cca 2 letech jsem zjistil při střelbě ojediněle zbloudilý zásah do hodnost 5-6. Příčinou bylo mírné povolení kroužků montáže na základnu, kdy optika zcela neznatelně vaklala na montáži. Trvalo mi asi 100 ran, než jsem na vůli přišel, mezi tím docestovala montáž na závěru do přední polohy a zakousla se v rybině. Situaci jsem byl nucen řešit v průběhu sezony, takže než zdlouhavá oprava původní montáže, situaci vyřešil nákup originální jednodílné montáže SAKO s kroužky OPTILOCK.

V této době se objevila další porucha: nepravidelný chod spouště. Její příčinou byl drobný otřep spouště a nahromadění nečistot v místě jejího chodu (3000 ran do té doby nebyl mechanismus vyjmut). Problém jsem řešil vyčištěním a sražením otřepu.

K obsluze SAKO TRG 22 je nutno podotknout, že při vyjmutí závěru ze zbraně dojde k natažení úderníku. Skladovat vyjmutou kliku závěru mimo zbraň umožňuje právě plastový klíč, kterým lze úderník vypustit. Při absenci klíče je nutno skladovat zbraň se zavřeným závěrem. Při stlačené spoušti a zavírání závěru dojde k vypuštění úderníku bez rizika jeho poškození.

Závěrečné hodnocení

SAKO TRG 22 má dle mého názoru velmi robustní konstrukci, která zajišťuje kvalitní a opakovatelné výsledky i při mnoharanných položkách. Zbraň je použitelná na přesnou střelbu vzhledem k použité ráži do 700 m, ojediněle až na extrémní vzdálenosti do 1000 m.

Cenově je zbraň přijatelná. Jedná se o zbraň kategorie out of box, bez nutnosti úprav.

Problémy, se kterými jsem se setkal, byly zapříčiněny spíše nezkušeností a zanedbáním péče o zbraň než v její konstrukci.

Zbraň dosud vykazuje dobré soustřely, mám informace o identické zbrani, která má přes 8000 ran a dále produkuje dobré střelecké výsledky.

Do budoucna budu uvažovat při opotřebení zbraně buď o repasi, či nákupu nové zbraně, dle toho jaké budou podmínky. Jako hlavní problém při repasi zbraně bych viděl najít někoho, kdo ji bude schopen provést v požadované kvalitě. Pokud nebudu provádět repasi zbraně, tak vidím její další využití v myslivosti (po výměně optiky), kdy její životnost bude zřejmě na několik generací.

Ke zbrani je možno dokoupit a namontovat otevřená mířidla. V této konfiguraci by zbraň byla zřejmě nepřekonatelná v kategorii otevřená mířidla, stavitelná pažba však vylučuje tuto úpravu v dané kategorii.

Související odkazy

Be Sociable, Share!
Označeno v Recenze zbraní Označeno s: ,
0 comments on “SAKO TRG 22 – recenze opakovací pušky
1 Pings/Trackbacks pro "SAKO TRG 22 – recenze opakovací pušky"
  1. […] střely můžeme použít pro SAKO TRG 22? 155-185 […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*