Recenze puškohledu MEOPTA ZD 6-24×56 RD

Laskavostí firmy MEOPTA mi byl zapůjčen puškohled ZD 6-24×56 RD. Sděluji vlastní krátké zkušenosti s touto optikou. Zaměřovač byl vyvinut pro potřeby ozbrojených složek, je určen k taktické střelbě, výrobcem není omezena ráže zbraně, na které lze použít.

V kartonové krabici je kromě puškohledu záruční list, utěrka na čočky, návod k použití, a jak je zvykem imbus /torxový/, k vynulování točítek. V sáčku jsou k dispozici podložky, které jsou vkládány pod točítko výškové regulace. Tyto podložky jsou dodávány proto, že výrobce nezná sklon montáže, jakou uživatel použije. Podložkami je možno regulovat točítka na sklon montáže od O až -30MOA.

Technické vlastnosti optiky jsou zde:
http://www. meopta. cz/cz/zd-6-24×56-novinka–1404042839. html

Montáž na zbraň/ TRG 22/ na střelnici proběhla bez komplikací, souososti optiky a zbraně dosahuji vkládáním lístkových měrek mezi montáž a spodní rovinu puškohledu. Po dotažení 12 šroubů dvouobjímkové montáže na stanovený moment je systém připraven k nástřelu. Hrubé nastavení provedeno metodou: „ kuk skrz lauf „ na pistolový terč 50/20 neboť byl jasný den pro použití laseru. Po nastřelení zbraně na 100 m povoleno točítko výškové regulace, po vyjmutí jedné podložky/ mám montáž -20 MOA/, je dolní okraj točítka nulován na spodním okraji stupnice.

Točítka výškové a stranové regulce mají v úchopové části průměr 39 mm, s konkávním vybráním /12x po obvodu/ pro dobrý úchop i v rukavicích. Klik je zřetelný jak zvukově tak hmatově. Nápis hlásí že 1 klik je 0, 1 mrad /1 cm na 100 m/ šipky jasně ukazují kam je UP a L či R. Točítko výškové regulace je vybaveno funkcí ZERO STOP. Tato zaručuje po nastřelení zbraně a vynulování, spodní doraz točítka – 5 kliků. V případě, že střelec nemá jasno, kolik má naklikáno sjede na doraz, kde je v -5 a počítá znovu. Negativní kliky v této funkci jsou určeny pro zbraně, které jsou nastřelovány na věštší vzdálenost než 100 m, a při střelbě na kratší vzdálenosti je potřeba negativních kliků. Majitel zbraně do ráže 308 WIN, nastřelené na 100 m toto nemusí řešit. Každý 5 klik je zvýrazněn delší čárkou na stupnici, každý 10 je popsán číselně. Nad stupnicí 0-70 je další 80-150, aby nebylo nutno sčítat kliky při druhé otáčce. Jedna otáčka výškové regulace je tedy 80 kliků. Pokud je střelec v první otáčce, vidí v pravo od osy točítka horizontální rysku délky asi 5mm, jakmile se dostane na druhou otáčku, začne se objevovat podobná ryska v levo Můj výškový rozsah na zbrani po nástřelu na 100 m, je 182 kliků. Vzhledem k tomu, že na 1000 m potřebuji necelých 100 kliků je to až až. Točítko stranové regulace je v pravo, značno stejně jako výškové, rozsah na mé zbrani po rektifikaci R 29 kliků L 50 kliků. Naprosto dostatečný.

Ovládání paralaxy je v levo naproti točítku stranové regulace. Průměr točítka je 43 mm, 10 konkávních vybrání po obvodu umožní dobrý úchop i v rukavicích. Stupnice je cejchována 30-100 m po 10 metrech, pak 150, 200. Do 1000 m po 100 m a nekonečno. Okulár má dioptrickou korekci +- 3D. Na horní ploše okuláru je bateriový kryt pro přísvit. Na levé straně modulu jsou 2 tlačítka ovládání. + zapíná standartní mod, opakovaným stiskem tlačítek +- je možno regulovat jas osnovy, která je podsvícena celá, tj. svítí všechny doty, nejen středový křížek – zapíná mod pro použití noktovizních pomůcek. Stiskem obou tlačítek +- delším 2 sec je osvit vypnut.

Osnova:
MILDOT s přísvitem jak popsáno výše.
Středový křížek je ultratenký, pro množnost precizní střelby na malé cíle/drát, rozbuška, atd/krátké čárky mezi doty ukazují ½ dotu, ramena osnovy jsou stejně jako doty průhledná, krátká čárka v ramenench ukazuje polohu 10. dotu.
Průhled rameny je výhodný pro střelbu na běžící terč, průhled dotem pak na precizi při přenášení záměrného bodu.
V dolní části osnovy je dálkoměrná stupnice. Průhledový kroužek velikosti 20 cm/ lidské hlavy/ nám ukazuje při pozorování postavy její vzdálenost do 800 m. Doporučuji zkoušet jen s vybitou zbraní. MILDOT osnova je platná při zvětšení 12x, při změně zvětšení je nutno vzdálenosti bodů osnovy přepočítat/nepřímá úměra/. Osnova je tedy umístěna ve II. optické rovině.

Okulár a objektiv jsou kryty jednoduchými gumovými krytkami. Pokud je nahradíme jinými, tak upozorňuji, že kombinace objektivu 56mm a odklápěcí krytky/ jedno jestli bokem nebo nahoru/je smrtící kombinace na taktickou střelbu. Zkušený pozorovatel takto vybavenou zbraň objeví na pozici velmi brzy.

Střelba byla provedena na střelnici do 300 m. /V soutěži do 1000 m/
Střídány vzdálenosti 100, 200, 300 m. Zásahy byly v rozpětí rozptylu zbraně a závady jsem nepozoroval.
Rovněž střelba na ultrakrátké vzdálenosti 20-50 m nevykazovala závad.
Noční střelba byla vedena na cíle do 500 m, regulace jasu osnovy je dostatečná i ke střelbě na nasvícené cíle.
Celkem jsem dosud vystřelil 300 ran, a nezaznamenal jsem závady či problémy.
Umístění v taktické soutěži na 5. a další na II. místě ukazují, že
optika ZD 6-12×56 je dobrou pomůckou k dosahování výborných výsledků.

Be Sociable, Share!
Označeno v Recenze příslušenství