Bowling for Columbine – dokumentární film

A nyní něco na odlehčení. Mám pro vás jeden tip na výborný dokumentární film, který není pouze o střelných zbraních, ale především o Americké společnosti, kultuře a někdy až přehnanému pohledu na demokratický způsob života, který může být zahnán do extrému (jako v tomto případě) Pohodlně si tedy sedněte do vašeho oblíbeného křesla a přečtěte si článek o zbraních z uplně jiného pohledu. Pohodlný nábytek a sedací soupravy naleznete také na portálu Sedacky.CZ, www.sedacky.cz, přichází film Bowling for Columbine…

O čem je film Bowling for Columbine? Především je to humorný až sarkastický pohled na posedlost Američanů střelnými zbraněmi. Film natočil úspěšný a kontroverzní americký filmař, scénarista, producent a spisovatel Michael Moore. Jeho díla se zaměřují na diskutovaná témata, jako jsou zdravotní systém, odzbrojenému násilí či destruktivní zásahy člověka a průmyslových korporací do přírody. Trnem v oku byl mimo jiné také bývalý americký prezident George W. Bush

Ale vraťme se na samotný počátek incidentu.. Samotný incident, všeobecně známý jako Masakr na Columbine High School, se odehrál 20.4. 1999 v Jefferson Conty v Coloradu, nacházející se poblíž Littletonu a Denveru. Hlavními iniciátory tohoto neštěstí jsou dva náctiletí studenti, Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17). Oba mladíci ve své škole zastřelili dvanáct studentů a jednoho učitele, navíc zranili dalších dvacet čtyři lidí. Bezprostředně po útoku spáchali oba aktéři sebevraždu. Masakr na Columbine Hich School se tak stal čtvrtým největším masakrem na americké škole v dějinách.

Zprvu se vyšetřovatelé domnívali, že je tato událost spojována s výročím narozenin Adolfa Hittlera a tedy rasovém motivu. Nakonec se však tyto mediálně vyhrocené spekulace ukázaly jako zceal nesmyslné.
Tento masakr tak vlastně rozproudil všeobecnou diskuzy o kontrole zbraní a jejich dostupnosti ve Spojených státech a o stále se více stupnujícím násilím mezi náctiletou mládeží. Incident dále rozproudil debatu, týkající se šikany, vliv násilných počitačových her, hudby a násilných filmů, internetu. V hudební branži byl s kauzou propírán jmenován kontroverzní Marilyn Manson.

A jaké byly důsledky pro mladistvé? Některé oběti, zavražděné údajně kvůli jejich náboženství, se staly vzorem pro ostatní, zatímco jiní poukazovali na úpadek role náboženství ve společnosti a svalovali vinu za tragédii na vládu, která nedostatečně prosazuje náboženství do škol. Masakr mnohonásobně zvýšila bezpečnostní opatření na školách všeobecně tak vzniklo tak prostředí morální paniky, které bylo namířeno proti gotické subkultuře. Jako vzpomínka na tuto tragédii byl vybudován pamántník, který bude tuto tragédii připomínat jednou pro vždy, aby si lidé mohli tuto tragédii připomínat.

V dokumentárním filmu se dostáváme pozadí masakru na Columbineské střední škole se režisér Michael Moore vydává na pouť po Spojených státech, aby tak blíže prozkoumal příčiny strašlivého incidentu, které nutí Američany žít v neustálém paranoidním světě, plném strachu, který je sevírován médii po velkých dávkách, aby tak neustále vyovlával virtuální prostředí. Celovečerní snímek se stal ihned po svém uvedení celosvětovým trhákem a vyvolal tak celosvětově nastavené téma ve společnosti.

Film vznikl v roce 2002 a jeho stopáž činí 115 min. V databázi uživatelů renomovaného portálu Česko-Slovesnké filmové databáze získal tento dokument přesvědčivých 86%. Na DVD je film k zakoupení od roku 2003.

Redakce našeho portálu tento film všem doporučuje.

Be Sociable, Share!
Označeno v Nezařazené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*