Případ Pavla Plisky

Pomož si a pánbůh ti pomůže, říkávala moje babička, ale případ Pavla Plisky je o tom, že někdy je třeba i pomoci ostatních…

Oč zde šlo?Abonenti našeho fóra to velmi dobře vědí, šlo o případ Nutné obrany, při kterém došlo k zabití útočníka. Během řešení případu byl obránce držen třináct měsíců ve vazbě, odsouzen na osm let a posléze osvobozen… typické martyrium se kterým musí počítat každý, kdo má tu „drzost“ že se nenechá umlátit jako bezbranná ovce. Tady by vlastně mohl článeček skončit jako klasický příběh s dobrým koncem, zazvonil zvonec, dobrá věc se podařila, čistá láska zvítězila a můžeme zatleskat, bohužel to tak úplně není.

S případem nás seznámil a vlákno založil Pavlův kamarád a  SW_FOX uživatel našeho fóra společně  se svojí přítelkyní, taktéž uživatelkou našeho fóra Metal Girl, Pavla Plisku obhajoval. Výsledkem zveřejnění případu na fóru byla snaha Pavlovi pomoci,nejen morální podporou, ale i materiální sbírkou. A protože nic na světě není dokonalé a černobílé, během soudního projednávání se objevila informace, že Pavel Pliska měl z minulosti nějaké hříšky, které sice již byli zamáznuty a dostatečně staré aby mu nebránili např. v získání ZP, nicméně to vzbudilo pochybnosti jestli se bereme za správného člověka. Osobně si myslím že jsme se to alespoň my nějakým způsobem angažovaní na fóru, měli dozvědět dříve, než z četby prvního rozsudku nad Pavlem, který jej uznal viným. Ale z druhé strany, jak říká známý citát:“Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní.“ Právo bránit svůj život by měl mít každý a v tomto případě se jednalo o nutnou obranu jak z partesu. Kromě toho když si prostudujete jakým způsobem soudci uvažují a rozhodují o našich životech zjistíte že to i s oněmi podmínečnými odsouzeními z minulosti mohlo být také všelijaké.

A protože se jednalo o hříchy z doby před více jak deseti lety a ani soud k nim při svém rozhodování nesměl přihlížet , nemyslím, že by to byl důvod, proč Pavlovi podporu odmítnout. Rozhodně ne v době, kdy se s podporou státu po ulicích rozdávají feťákům nové injekční stříkačky a jehly, aby se nám chudáčci nenakazili a mohli fetovat déle a radostněji. Koneckonců mají na ně určitě mnohem méně peněz než třeba diabetici, kteří si je jako řádní občané mohou kupovat za své. Ale raději těchto úvah nechám dříve, než se samy od sebe natáhnou kohoutky na mých Coltech….

Takže by se zdálo že je vše v pořádku, po odvolání je Pavel na svobodě a krom toho, že si „užil“ třinácti měsíců státní péče v „milém a útulném“ vazebním zařízení a dostane za to almužnu, která mu ani náhodou nenahradí ztráty které utrpěl (jen si pomyslete že nebudete moci třináct měsíců splácet půjčky a hypotéky), se mu nic tak hrozného nestalo, ale je to opravdu tak? Jak lze vyjádřit a vyčíslit utrpení jeho rodiny? Jak ohodnotit že celou rodinu čekají pravděpodobně i další tahanice s úřady ohledně odškodného a jednání s věřiteli? A to nemluvím o případných duševních traumatech které se mohou vyskytnout později.Ani to není vyloučeno, takového člověka, který se ubránil, byl osvobozen ale odnesl si následky na svém duševním zdraví znám.

Nicméně, alespoň je na svobodě, nehoršímu se tedy podařilo zabránit i když to co jeho rodinu ještě čeká není veselé.Jak nám na fórum napsali jeho rodiče:

Milí přátelé, dovolte nám se připojit k Vašim diskusím, všem a všem poděkovat za morální a finanční účast k nešťastné události našeho syna Pavla.Věřte nám, že se celé rodině obrátil život naruby .Pavlovi a jeho rodině nastaly zlé časy. Měl by zachránit dům, vyřídit exekuci, ale bojíme se že to nebude v jejich silách.V dnešní nemocné době, to potom jde rychle vše co zbudovali pryč, a nejasná budoucnost.Vedli jsme naše děti k pracovitosti a čestnosti, tak jak jsme nejlépe uměli. Bohužel, jsme už důchodci a naše finanční pomoc je už vyčerpaná o to více nás překvapilo, že Pavel má přátele, takové opravdové. Moc děkujeme, jménem jeho 3 dětí za finanční sbírku Zdenkovi aTomovi za organizaci,právníkovi a jeho přítelkyni za dobře odvedenou práci. Sledujeme Vaši webovou stránku, pročítáme ji stále dokola, upínáme se na vnoučata, abychom to přežili, bojíme se o Pavlovo zdraví i o jeho děti a jejich budoucnost. Přesto,Vám všem srdečně děkujeme, ačkoliv nikoho neznáme, přejeme Vám opravdu dobrý, zdravý a cenný život, aby Vás nikoho nepotkalo to co našeho syna. S pozdravem Plisková Dagmar,Pavel Pliska rodiče

A na závěr bych chtěl přidat několik odkazů týkajících se případu, vytažených z fóra, tak jak je tam dávali naši uživatelé, zejména pro ty, kteří nechtějí prolézat celé vlákno:

Vlákno o případu na Střelectví

Protokol

Rozsudek

Odvolání

D-fensův komentář

Zajímavé rozhodnutí NS o tom že Obrana aby byla účinná musí být silnější, popř. důraznější než útok

Olomoucký deník.cz

Jeden zajímavý komentář z blogosféry

Jak vidno záblesky zdravého rozumu se začínají objevovat i v případech kdy se jednalo i „jen“ o majetek, dokonce i takové baště pseudohumanismu, jakou je nynější Velká Británie

Mimochodem: Pochopitelně, že nikomu nechceme bránit nebo ho dokonce tímto článkem navádět, k tomu, aby se spoléhal jako svobodný člověk sám na sebe, místo aby aby se jako správný „ovčan“ spolehl na stát a dopadl takto

Nu a jestli máte ještě sil pokračovat dále, tak je tu ještě jeden podobně tristní případ, stále čekající na své rozuzlení.

Diskuze k článku zde

Be Sociable, Share!
Označeno v Události Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*