Při zbraňové amnestii lidé v Ostravě odevzdávají i unikátní kousky

Do 31. července ještě mohou (nejen) v Moravskoslezském kraji odevzdat majitelé nelegálně držené zbraně bez postihu. Během letošní amnestie jich už policii předali 85 kusů včetně zajímavých sběratelských kousků, oznámila v neděli policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

„Mezi odevzdané zbraně nyní přibyly vzácná brokovnice dvojka, takzvaná Lankasterka ráže 12/12×65, která má drátěnkovou damaškovou hlaveň, což z ní činí zajímavý sběratelský kousek,“ uvedla Holčáková.

Foto: Policie ČR

Podle zbraňových specialistů se dříve hlavně loveckých zbraní vyráběly z materiálu získaného spojením kovářského železa a oceli. Pásy železa a oceli se různým způsobem střídavě složily, zapletly a výsledný pás se navinul na trn a svařil. Získaná struktura se lehce kovala tak dlouho, dokud se všechny pásky nespojily do pevného celku. Z hotové hlavně se potom vrtáním odstranil trn. Damaškové hlavně vymizely po rozšíření hlavní z kvalitnější oceli, které byly podstatně odolnější.

Dalším zajímavým kouskem je samonabíjecí pistole Walther, vzor P-38, která pochází z výzbroje vojáků druhé světové války.

Foto: Policie ČR

Obě unikátní zbraně současně odevzdal do úschovy devětadvacetiletý muž z Ostravy.

Již v březnu odevzdal další majitel z Ostravy Bartovic dokonce těžký kulomet vzor 37, který vyrobila Československá zbrojovka Brno.

Při minulé amnestii v roce 2003 ostravští policisté obdrželi 70 zbraní.

Naopak jednapadesátiletý muž z Ostravy přechovával po zániku platnosti svého zbrojního průkazu pistoli značky ČZ, vzor 50, ráže 7,65 mm. Protože nereagoval ani na výzvy policie, nyní mu za její přechovávání podle Holčákové hrozí trest až rok odnětí svobody.

Zdroj: Mediafax

Be Sociable, Share!
Označeno v Události Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*