Pražský chodec III – Colt, Astra a ČZ 50

Sic transit gloria mundi, chtělo by se říci, když člověk sleduje historii firmy Colt. Tato kdysi bezkonkurenčně nejlepší a největší zbrojovka světa, firma, ve které byly zavedeny principy pásové výroby šedesát let před Fordem, je již jen stínem své bývalé slávy. V současné době se Colt zabývá výrobou zbraní pro stát a civilní trhy opustil s výjimkou několika málo „nostalgických“ modelů.

Colt All American 2000

Hřebíčky do rakve v oboru krátkých zbraní bylo několik neúspěšných modelů a tím posledním byl Colt All American 2000.  Na svoji dobu neobvyklá zbraň nezaujala. Jedná se o systém s  uzamčením rotací hlavně, a DAO spoušťovým mechanismem. Aby nebylo zvláštností málo, i její design postrádal eleganci nejen svých předchůdců, ale vypadá dle mne nepříliš přitažlivě i ve srovnání s Glockem.


Jediný důvod proč si dnes pořídit tuto kdysi poměrně drahou zbraň, je pro sběratelské účely – pokud se někde vyskytne za slušnou cenu. Takovou jsem nedávno objevil v Podolí v krámu p. Olberta. Jedná se, pokud mohu posoudit, o ne moc střílenou, spíše nošenou zbraň. Její cena v komisi je 9.800 kč. Když si ji prohlédneme a vyzkoušíme spoušťový mechanismus, pochopíme, proč Američany, zvyklé na vyladěné SA spouště Coltů 1911 nenadchla. Takhle drhne a vrže, jako nějaká plastová pistolka na vodu.

Ale pro sběratele to není podstatné a také jako „zbraň k nočnímu stolku“ by se mohla uplatnit. Pro častější střelbu asi nebude, dají se předpokládat problémy s náhradními díly. Ale zase mít skutečného Colta za tu cenu….

Revolvery Astra

Jinak jsem v krámku objevil několik velmi zachovalých revolverů Astra. Tyto zbraně se už také poměrně dlouho nevyrábí a firma dokonce už ani neexistuje. Z toho hlediska je zajímavá informace o puškaři, na kterého má p. Olbert kontakt, a který má prý ještě slušnou zásobu náhradních dílů pro tyto zbraně , takže až některá z mých Aster onemocní, dám vám vědět, jak jsem pochodil.

Padesátka v bílém

Poslední zbraní která mne zaujala, byla v celku běžná komisní ČZ 50, avšak s neobvyklými pažbičkami z bílého plastu, které prý byly vyráběny pro dopravní policii. Bohužel se jedná o dost onošenou zbraň, také spíše pro sběratele, kterého by mohla zaujmout neobvyklost.

To je pro dnešek vše, koncem tohoto, nebo začátkem příštího týdne se opět půjdu projít Prahou, zjistit co najdu na pultech…

Be Sociable, Share!
Označeno v Pražský chodec Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*