Máte doma nelegální zbraň?

WWII

Od prvního července 2014 bude v platnost vstupovat novela zákona o zbraních. Kromě několika podstatných změn přinese také možnost zlegalizovat nebo odevzdat zbraně, které by jinak držitelům způsobily komplikace za porušení zákona. O tom kolik je mezi lidmi nelegálně držených zbraní lze jen spekulovat, ale odhaduje se, že jich může být dokonce stejné množství jako těch legálně držených, tedy něco kolem 700 tisíc kusů.

I přes předešlé amnestie se doma na půdách a ve sklepích, jako klenot po předcích, ukrývají zejména zbraně zanechané ladem vojsky po druhé světové válce. Jako druhým zdrojem nelegálních zbraní označuje PČR zbraně po sovětské armádě, kde si řada vojáků tímto způsobem vylepšovala příjem před odjezdem zpět do vlasti. U poválečných zbraní jde většinou o kousky, které jsou zajímavé třeba i ze sběratelského hlediska a mohou, v případě, že je člověk předá do rukou příslušného držitele zbrojního průkazu, být někdy i legalizovány. Po sovětech může být arsenál zbraní podstatně většího rozsahu (od pistolí až po automatické karabiny) a zároveň nebezpečnější, už jenom proto, že se většinou prodávaly s ostrou vojenskou municí.

Ne vždy je ale každý takový držitel zloduchem. Často jde o nechtěné nebo zapomenuté dědictví, kdy třeba babičce zůstane po dědovi doma Parabellka a neví si s ní rady. V horším případě takový skvost dodjde znehodnocení a v tom lepším znalý příbuzný takový kousek zachrání. Kdo něco takového doma má a nechce dojít postihu může si počkat na amnestii, která bude od 1. července až do konce roku 2014 zaručovat beztrestnost.

Jaké podstatné změny přinese novela zákona o zbraních?

  • platnost zbrojního průkazu se prodlužuje na 10 let
  • zrušení povinnosti být držitelem loveckého lístku při žádosti o vydání zbrojního průkazu skupiny C
  • zavedení možnosti udělení výjimky na noktovizory pro myslivce
  • zrušení povinnosti hlásit vývoz a zpětný dovoz zbraně a střeliva
  • možnost držitele ZP vzdát se ZP nebo některé skupiny
  • zvýšení správních poplatků
Be Sociable, Share!
Označeno v Nezařazené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*