LOS očima začátečníka

Před nějakou dobou se mi poštěstilo najít si o víkendu trochu volného času a stihnout se zajít podívat na jeden ze závodů LOS, což je zkratka pro Lidovou Obrannou Střelbu. Jak na mne LOS působil a co od něho mohou začínající střelci očekávat?

Před svou návštěvou přímo na závodech jsem měl o LOSu sice nějakou představu, ale jen velmi rámcovou, a proto jsem byl poměrně dost zvědavý jak vlastně takový závod probíhá. A musím hned na začátek říct, že jsem byl velmi pozitivně překvapen. Pokud LOS znáte, či se ho dokonce pravidelně účastníte, tak vám asi neřeknu nic nového a můžete přeskočit rovnou na fotogalerii v závěru článku. Ale pokud zatím jen přemýšlíte o tom, zda se LOSu zúčastnit, pak jsou následující řádky právě pro vás.

O co vlastně jde

LOS simuluje situace, se kterými se můžete opravdu setkat v reálném světě. Situace, které vyžadují užití zbraně, a tedy zároveň situace, které jsou do určité míry stresové, a pokud je na ně člověk připraven přináší mu to nespornou výhodu.

Před začátkem závodu tedy pořadatelé rozmístí po střelnici jednotlivá stanoviště, kdy každé představuje právě některou ze situací. Zde to bylo například přepadení benzínové pumpy či střelba na útočníky skrz sklepní okno a dveře. Nejde tedy jen o to vytáhnout co nejrychleji zbraň a přesně vystřelit, ale je třeba využít správně krytí, nezazmatkovat a nezastřelit omylem rukojmí či před vlastním vytažením zbraně „odzbrojit“ bezprostředního útočníka.

Škála situací je tedy velmi pestrá a mně osobně se velmi líbil enthusiastický přístup organizátorů k jejich vymýšlení a sestavování. Přínosem je podle mne právě fakt, že střelecké situace simulují realitu, nejde tedy o žádné vyumělkované střílení jen tak na terč, a natrénování chování pro případ nutného použití zbraně může každému, kdo ji sebou pravidelně nosí, ušetřit nejednu horkou chvilku.

Fotogalerie – LOS Květnice

Jak praví oblíbené rčení, fotografie dokáže někdy říci mnohem více než slova. A proto se pojďte podívat na galerii fotek právě z LOSu, které vám přiblíží nejen samotný závod, ale i jeho atmosféru.

Související odkazy

Be Sociable, Share!
Označeno v Reportáže Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*