Jaká byla Valná hromada sdružení LEX aneb „Kujme pikle, kujme pikle“

Jak víme sami dle sebe, střelci jsou společenství individualistů. Stačí se podívat na diskuze na našem fóru. Přesto, či právě proto, je nutné se občas sejít. Sdružení LEX, které se ujalo úkolu zaštiťovat a hájit práva majitelů a držitelů zbraní, svolalo na 10.9. do kavárny Momento Rosmarin svoji již pátou valnou hromadu. A právě z ní vám přinášíme Sincitimanovu reportáž, ve které se dozvíme, jak se k právu občana na sebeobranu a držení zbraně staví někteří politici, či proč vlastně vznikla další myslivecká organizace.

Kromě členů LEXu navštívili Valnou hromadu i  zástupci politických stran, kterými byli pan O. Lomecký za TOP 09 a pan B. Šourek za Korunu Českou, a také zástupci (přesněji zástupkyně, neboť se jednalo o dvě velmi šaramantní dámy) Bezpečnostního odboru MV, které se zapojily do diskuze. Dalším z význačných hostů, který mne zaujali byl pan Rudolf Fulín, zastupující Asociaci výrobců a prodejců zbraní a střeliva. Nesmím zapomenout ani na Pavla Klozíka, publicistu, věnujícího se v rámci své profese jak střelbě a střeleckému sportu, tak i myslivosti.

Na programu byla přednáška ing. Zdeňka Blažka o právu občana na sebeobranu a nemožnosti systému, (policie, soudy) občana chránit před přímým násilím. Přednáška měla ovšem více aspektů a sama o sobě by vydala na samostatný článek. I když mnohé údaje byly na stránkách LEXu již dříve uvedeny, v této formě ještě publikovány nebyly, a chystám se po domluvě s panem Blažkem z ní samostatný článek udělat.  Přednáška plynule přešla k diskuzi s pozvanými hosty.

Jako správný novinář jsem se vrhl na politiky a zeptal se zástupců politických stran, jestli jejich případné odpovědi na otázky LEXu k volbám budou prezentovat oficiální stanovisko jejich strany, nebo spíše osobní názor odpovídajícího.

Pan Lomecký mi odpověděl, že i když jejich strana TOP 09 zatím svůj přístup k právu občanů bránit se a nosit zbraň jako část svého programu nedeklarovala, vzal si tuto otázku „za svoji“ a v rámci jejich politické strany to bude on, kdo bude jejich oficiální postoj „tvořit“. To je myslím velmi potěšitelné, ostatně jako ředitel kanceláře kabinetu České obce sokolské ví nejlépe, že to byli právě Sokolové, občané této země, kteří v době, kdy vznikala ČR udržovali na jejím území pořádek, než se stabilizovaly klasické státní silové složky.

Sokolové byli i u vzniku našich zahraničních jednotek v obou světových válkách. Dá se tedy předpokládat, že stanovisko této strany  k úloze ozbrojeného a zákona dbalého občana, jako základu a zálohy státu, bude stále kladné.

Také pan Šourek se vyjádřil v tom smyslu, že i když to není na jejich webu oficiálně deklarováno, je právo zákona dbalých občanů bránit se přirozeným lidským právem a budou jej hájit. Bohužel, ač byli pozváni, nedostavili se zástupci Strany svobodných občanů. Osobně to považuji za nepříliš šťastné, zejména po jejich stanovisku k otázkám LEXu kladeným u příležitosti Eurovoleb. Právě mezi našimi příznivci byli v té době svobodní velmi populární. Ale na druhou stranu právě 10.9. bylo vyhlášeno rozhodnutí ÚS o zrušení předčasných voleb, a tak i docela chápu, že v systému, který v politice je, se najednou objevil chaos.

Pod „palbou“ otázek se ocitla paní magistra Bačkovská z Ministerstva vnitra. Po ukončení oficiální části jsem se k ní „probil“ zástupem jí obléhajícím a vymámil z ní slib spolupráce s naším magazínem. Jak to vypadá, je to vždy a pouze opravdu hlavně o lidech a jejich ochotě se domluvit. Svoji spolupráci, mi potvrdila e-mailem, ve kterém se velmi kladně vyjádřila o našem webu.

Já osobně jsem si tvůrce zákonů představoval spíše jako zákeřné trpaslíky, kteří se nám snaží náš koníček co nejvíce zkomplikovat, ale ono to tak asi nebude. Naopak i chápu „nadšení“ člověka, kterému přijde za den několik e-mailů ve stylu: “Končí mi ZP, co mám dělat ….“ a vím, co by s ním udělali naši moderátoři.

Každopádně se na připravovanou spolupráci moc těším, možná že i členové našeho fóra by se mohli mým prostřednictvím paní Bačkovské na něco zeptat.

Ke konci jsem ještě „odchytil“ pana Rudolfa Fulína, který se jednání zúčastnil nejen jako zástupce Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva, ale i jako prezident Myslivecké komory. Protože nejsem myslivec a myslivosti nerozumím, zeptal jsem se jej, proč vznikla další myslivecká organizace. Odpověděl že tu jsou pro ty, kterým stávající organizace nevyhovují a jejím úkolem je poskytovat myslivcům pomoc a ochranu. Zejména vyzdvihoval kvalitní pojištění, které je leckde kamenem úrazu.

To je asi ve zkratce vše. Mezitím uplynul týden, politici přešli od svých běžných tanečků k saltům mortale a nikdo neví co bude dál. Pro nás platí jen jedno: Ptejte se svých politků, otravujte své poslance, nedopřejte jim pokoje, jak to jen půjde. Kdyby kdokoliv z nás vykonával svoji práci tak jako někteří z nich, je už dávno na ulici. A to i v době třeskutého socializmu. Zdaleka ne vše, co plave na povrchu, je smetánka – naopak, slovo sebranka vystihuje situaci leckdy lépe a co si nevyhádáme, to mít nebudeme.

A k diskuzi vám tentokrát nabídnu již existující vlákno týkající se voleb.

Be Sociable, Share!
Označeno v Reportáže Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*