Necelý měsíc po střelbě na střední škole otřásla Německem další střelba tzv. šíleného střelce. Okamžitě po činu někteří bavorští regionální politici začali tradičně pokládat otázku, zda-li by nebylo vhodné opět zpřísnit podmínky pro držení zbraní.
Tato otázka se objeví vždy, když dojde k excesu, při kterém je zneužita střelná zbraň. Na první pohled může být fráze „méně zbraní, méně mrtvých“ logická. Ovšem pouze do okamžiku, kdy se začneme vztahem zbraní a lidské společnosti zabývat hlouběji.
Statistiky bohužel ukazují, že představa ráje na Zemi beze zbraní, je zcela mylná. Již nyní je prakticky všude na světě zakázáno vraždit či jakkoliv jinak páchat trestnou činnost, a přesto se tak hojně děje.
V současné době je v Německu přísně zakázáno nosit střelné zbraně do budov soudů a veřejných institucí. Jinými slovy existuje zákaz. A přesto došlo ke střelbě přímo v soudní budově. Nelze věřit, že by střelec o zákazu nevěděl. Zde je názorný příklad, kdy zpřísňování vlastnictví zbraní řádným občanům nemůže eliminovat riziko šíleného střelce.
Co by ovšem riziko střelby v soudních budovách snížit mohlo jsou, jsou instalované detekční rámy a prohlídky příchozích. Jenže ani jedno z těchto opatření dle tiskové mluvčí soudu neexistovalo.
V tomto případě jednoznačně selhal německý (potažmo bavorský) stát ve své základní funkci zajistit bezpečnost občanů. Pokud toho není schopen ani ve svých budovách, jak ji chce zajistit i jinde? Jak mohou pomoci další a další zákazy, když stát není schopen vynucovat ani ty současné?
Kdo chce zabíjet, tomu žádný další zákaz v ničem nezabrání a nemusí ke svému záměru použít ani střelnou zbraň. Pokud ovšem stát omezí držení a nošení zbraní všem slušným lidem, sebere jim poslední možnost obrany proti podobným šílencům. I když většina odpovědnosti za bezpečnost veřejnosti leží na státních složkách, vždy je třeba poskytnout možnost obrany i jednotlivým občanům, neboť tam, kde jde zpravidla maximálně o vteřiny, zasahuje policie v řádu minut.
Tam, kde možnost vlastnit zbraně občané prakticky nemají (Velká Británie), je velký podíl násilné kriminality páchán právě těmito zbraněmi. A je to logické, slušný člověk mít zbraň nesmí a zločinec si ze zákazu mnoho nedělá.
Projevujeme upřímnou soustrast všem pozůstalým. Ovšem i přes hlubokou osobní tragédii pozůstalých nemůžeme přijmout populistickou politiku některých představitelů, kteří nabízejí sice líbivá a jednoduchá, ale nefungující řešení.
O sdružení LEX
Sdružení LEX vzniklo v roce 1998 a jeho hlavním úkolem je hájit zájmy všech řádných občanů, kteří jsou legálními vlastníky zbraní všech kategorií. Ať už na svou obranu, myslivost, sport, nebo pro výkon povolání. S postupem času na sebe LEX bere i jiné úkoly, jako je osvěta, vzdělávání, sportovní aktivity a v neposlední řadě i výchova držitelů zbraní k disciplinovanému chování a zacházení se zbraní. V současné době má 15000 (jednotlivých i organizovaných) členů a je jeho činnost je financována z jejich členských příspěvků.
Napsat komentář