1. USA: Můj dům, můj hrad

 USA
Je známou věcí, že v USA je právo držet a nosit zbraň zakotvené v ústavě. Žádná jiná země na světě tuto vymoženost nemá, a tak snad mají američané naději, že jim nikdo jen tak zbraně na obranu nevezme. Několik pokusů už tu bylo, ale většinou skončily fiaskem jako například naposledy v roce 2008, kdy ústavní právo potvrdil Nejvyšší soud. Jednotlivé státy ale mají možnost toto právo regulovat, takže historky, že si koupíte zbraň i v supermarketu jsou sice pravdivé, ale jen někde. Kdybychom se měli pouštět do výčtu všech omezení a povolení v jednotlivých státech asi by to bylo na dlouho, podívejme se ale na ty nejzajímavější.

Obecně a velmi zjednodušeně platí, že státy kde je menší koncentrace obyvatel ve velkých městech mají legislativu volnější. Známý je třeba Texas, kde mají zbraně snad i psi a kočky a je možné si koupit třeba i automatickou karabinu. Podobně tomu je třeba i na Aljašce. Tam samozřejmě vedou zbraně lovecké. Napoak o omezení se snaží staty jako Illinois a Washington nebo New York, kde jsou velká města a střelné zbraně zde působí mnoho problémů. Nutno ale podotknout, že zejména ty nelegálně držené, kterých je na trhu obrovské množství. Celkem třicet z padesáti amerických států umožňuje otevřené nošení bez povolení. Čtrnáct vyžaduje povolení a šest států viditelné nošení nedovoluje. Ve všech ale máte možnost projít procesem pro získání skrytého povolení na nošení zbraně. Ve 43% domácností je zbraň součástí „běžného vybavení“ a v šuplíku u postele je má 90 miliónů obyvatel. Platí zde zákony označované termínem“Můj dům, můj hrad“, takže si můžete bránit i vlastní majetek a nejen život a zdraví.
Získat zbraň není nijak složité, registruje se rovnou při nákupu na jméno vlastníka. Omezení mají samozřejmě lidé s kriminální historií a zdravotně nespůsobilí. Stát od státu se to sice různě liší, ale rozdíly nejsou nijak velké. Omezení je dáno také NFA (National Firearm Act), který určuje, které zbraně registraci podléhají, a které ne. Sice je to pro našince hezká představa přijít do obchdu a jen tak si koupit třeba AR-15, ale jsem rád za systém u nás. Moje finance by byly v ohrožení. Máto také jiné stinné stránky, díky neomezeným možnostem nákupu střeliva, a malým sankcím za ztrátu nebo odcizení zbraně (hlavně v minulosti), kvete v USA obchod s kriminálním prostředím. Množství nelegálních zbraní je obrovské a pokud by v USA zvítězil nějaký protizbraňový zákon byla by to výhra všech zločinců a zřejmě by to vše dopadlo podobně jako s prohibicí ve třicátých letech.
Držme proto američanům palce ať jim tato svoboda zůstane navždy a mají možnost se bránit vrahům i zlodějům jako doposud.
Be Sociable, Share!
Označeno v Události, Země

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*