8. Srbsko: Šedesát střel na rok

Serbia

Srbsko v novodobých dějinách existuje jako samostatný stát teprve od roku 2006. Jeho zbraňová legislativa je ze všech států bývalé Jugoslávie nejbenevolentnější. Důvodem je zejména lovecká tradice, která sahá hluboko do historie.

Rozlehlá pohoří Staré planiny, ale i dalších národních parků jsou k lovu jako stvořená. Nádherná panenská příroda, místy takřka bez lidí, stojí za návštěvu sama o sobě a spojená s lovem se může stát nezapomenutelným zážitkem na celý život. Tato země je nám blízko, a to jak jazykově tak geograficky. Existují dokonce i specializované agentury, které od nás tyto lovecké zájezdy pořádají a jsou i cenově dostupné.

Ale zpátky ke zbraním a legislativě. Můžete si zde koupit prakticky cokoliv, tradice samozřejmě upřednostňuje lovecké zbraně, ale ani sportvní krátké není nemožné získat. Horší je to ale s automaty, ty je sice možné získat, ale jen ve velmi ojedinělých případech, takže to betrte spíše jako „nemožné“. Zajímavostí je, že pokud vám policie zamítne nákupní povolení máte prostě bez odvolání smůlu. Dalším specifikem je počet nábojů, které si za rok můžete koupit. Je to jen 60 ks střeliva ročně. Je jedno jestli je vystřílíte na střelnici nebo někde v lese. Přebíjení je také zakázané, takže se šetří jak se dá. Důvodem je vysoký počet ilegálně držených zbraní mezi obyvatelstvem, které se zde vyskytují z válečných dob a kšeftování se střelivem by bez stropu jen kvetlo.

Nošení zbraně je zde povolováno jen zřídka a v případě, že dotyčný prokáže, že mu hrozí nějaké nebezpečí. Srbsko si tak drží mezi naší desítkou osmou pozici.

Příště: Švédsko

Be Sociable, Share!
Označeno v Zajímavosti, Země

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*