Ruští vědci vyvíjí laserovou zbraň pro bojové letouny

Ruští vývojáři pracují na bojovém laseru určeném pro letadla. S odvoláním na Jurije Zajceva z ruské Inženýrské akademie informoval ve středu ruský portál Lenta.

Podle Zajcevových slov to však neznamená, že se Rusko pustilo do nových závodů ve zbrojení. Ruský vědec připomněl, že vývoj laserových komplexů k obraně před vzdušnými cíli probíhal i za časů Sovětského svazu.

„Docela silné zařízení bylo testováno již v roce 1972. Už tehdy mobilní laserové dělo úspěšně likvidovalo vzdušné cíle,“ zdůraznil Zajcev.

Rusko tak zřejmě reaguje na vývoj laserových zbraní ve Spojených státech. Zajcev však soudí, že cíle Američanů vytvořit laserové zařízení k sestřelování raket se můžou setkat s řadou technických problémů.

Podle názoru ruského vědce laserová zbraň může fungovat jenom proti určitým typům raket středního doletu. Z dalších možných potíží Zajcev vyjmenoval přehřívání konstrukce trupu letadla při použití laserové zbraně, nedostatečná spolehlivost optického systému paprsku nebo problém přesnosti zaměřování cílu laserovým paprskem.

Ve Spojených státech vyvíjejí a testují supersonický chemický kyslíkový-jódový laser COIL (Chamical Oxygen Iodine Laser) americké společnosti Boeing a Northrop Grumman spolu s americkou Agenturou pro protiraketovou obranu (MDA).

Loni společnost Northrop Grumman oznámila, že v nejbližší době dojde k plnohodnotným bojovým zkouškám laseru schopného zničit ve vzduchu jakoukoli balistickou raketu.

Zdroj: Mediafax

Be Sociable, Share!
Označeno v Události Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*