Zpráva z webu firmy BVS o karabinách Mannlicher 95 docela vzbudila zájem u milovníků historických zbraní. Není divu, byla to zbraň, která bojovala v obou světových válkách a která je tedy velmi silně spjata s historií jak Evropy, tak i naší.
Měl jí v dlouhé verzi prastrýček paní Strouhalové, který byl autorem zde uveřejněného deníčku, jeho bratr, který se na rozdíl od něj vrátil, známe ji z Dobrého vojáka Švejka i z filmů jako byl Signum Laudis.
V nabídce jsou tři základní modely karabin Mannlicher 95 a to Rakouské, Maďarské a České výroby. Liší se dosti podstatně jak cenou a zpracováním, tak i svým stavem. Za Maďarskou zbraň chtějí 4.900,- Kč. Rakouskou výrobu pořídíte za 5.900,- Kč. Zbrojovácká, kterou vyráběli v roce 1920 v Brně pro naše četnictvo, stojí 14.900,- Kč.
Pokud budete chtít zbraň na střílení, doporučoval bych sáhnout po zbrani Rakouského původu. I když se jedná o zbraně v různém stavu, které lecčíms prošly, je vidět, že zbrojovka Steyer odvedla dobrou práci. I když pažby nestřílí, je rozdíl mezi zbraní Rakouské a Maďarské provenience poznat právě na nich i po hmatu. Jak jsem napsal své dojmy do fóra o Mannlicherovkách :
Je možné, že se nejedná o prvovýrobu zbraní jako karabin a že dlouhé verze byly také upraveny až dodatečně. Z jedné strany pažby bylo přeškrtnuté původní číslo, z druhé bylo vyraženo stávající, pouzdro závěru bylo asi přečerněno, má jinou strukturu povrchu než hlaveň, ale to prý není u všech.
„Maďaři“ mají dřevo natřené ošklivým lakem připomínajícím ten fujtajbl na povrchu některých ruských, respektive sovětských zbraní, dřevo nic moc, na jednom exempláři prasklé (a slepené tím lakem).
Zbrojovácká karabina měla i trochu jinou mušku, než obě předcházející. A určitě bych pečlivě vybíral rámečky, zjistili jsme, že nejlépe je vyzkoušet je vložením nábojů. Některé už mají něco za sebou. Taktéž i bodáky už asi leccos probodly.
Jinak je to nádherná lehoučká flintička, nevím ale, co udělá těch 4.000 J úsťové energie, nebo kolik to má. Řemeny zrovna neměli, závěsníky na bodáky taky nic moc…
Chtělo by to někoho, kdo zná tu zbraň jako takovou, ale vybrat by se dalo…
Od té doby jsem zjistil že ony zbrojovácké karabiny se sem asi dostaly, stejně jako ostatní, pravděpodobně z Bulharska. Bohužel i ony zbrojovácké byly přerážovány na 8 x 56R.
Vzhledem k tomu, že se zbraně hodně kupují a je jich dost a v různém stavu, je třeba opravdu dobře vybírat. Osobně si myslím, že pokud je člověk z Prahy, mohl by se zkusit stavit v krámě častěji a pak si vybrat.
Co se týče munice, asi bych nepřikládal velký význam přesnosti zbraně s těmi poloplášti od Prvi Partyzan a počkal bych na to, jak bude střílet s municí přebíjenou. Podle některých majitelů, lze s úspěchem použít střely pro 338 Lapua Magnum zkalibrované na .330.
Kromě pěti rámečků které jsem vyfotil se ještě vyskytují rámečky se značením GR (George Roth?). Při vybírání rámečků doporučuji vyzkoušet je vložením nábojů.
Angličtinou vládnoucí čtenář asi více zjistí na Czech Mannlicher M.95 Rifles and Carbines.
Napsat komentář