Komentář: Zbraně z 3D tiskáren prozatím ve sféře sci-fi

Před nedávnem jsme otiskli článek o výrobě zbraní pomocí 3D tisku. Jako reakce nám přišel komentář od Davida Miklase, českého výrobce 3D tiskáren (be3D.cz). Jeho komentář rozšiřuje pohled na tuto zajímavou tématiku.

Média hovoří o zbrani vytištěné z kovu, konkrétně z nerezu. Určitě se jedná o přesnější a trvanlivější podobu zbraně z 3D tiskárny, nicméně proces od nápadu vyrobit si vlastní zbraň až po první výstřel zůstává stále zdlouhavý. Zbraň byla vyrobena především na špatně dostupné a drahé technologii. Nová zbraň využívá technologii tisku z kovového prášku, který se spojuje tavením pomocí laserového paprsku. Největším problémem této technologie je vysoká cena, která se pohybuje v řádech několika milionů korun, přičemž i samotný tisk je velmi nákladný. Mezi odbornou veřejností se také diskutuje nad kvalitou tiskového materiálu, který s vysokou pravděpodobností nedosahuje požadované pevnosti, aby se zbraň z 3D tiskárny mohla rovnat těm běžně vyráběným. Předpokládám, že vždy bude levnější a dostupnější si zbraň obstarat na černém trhu, než si kupovat 3D tiskárnu v hodnotě přesahující miliony korun.

Diskuze o zbraních a etice 3D tiskáren vznikla po prvním návrhu zbraně. Ta spustila mediální lavinu a diskuzi o etice 3D tisku. Přitom tvrzení, že zbraň si může pořídit každý, se nezakládá na pravdě. Historicky první zbraň z 3D tiskárny navrhl Cody Wilson a zbraň byla zveřejněna na Defense Distributed. Pistole byla vyrobena technologií 3D tisku z plastu a údajně měla vydržet jeden, maximálně dva výstřely. Dle našeho názoru, jakožto výrobce 3D tiskáren, se jednalo v praxi o zcela nepoužitelnou zbraň. Svou technologií byla zbraň nebezpečná spíše střelci než oběti. Přesnost zbraně byla velmi pochybná. Pro tisk zbraně z plastu je třeba využít průmyslových 3D tiskáren s vysokou kvalitou tisku a nelze tak použít menší a cenově dostupné 3D tiskárny.

 

Be Sociable, Share!
Označeno v Komentáře, Recenze zbraní, Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*