IDET 2009 – Novinky ze světa obranných technologií

Na Brněnském výstavišti proběhl od 5. do 7. května jubilejní 10. ročník zbrojařského veletrhu IDET. Výstavě dominovalo téma asymetrické války. Tedy konfliktu, kdy se technologicky vyspělá armáda utká s protivníkem, používajícím daleko méně vyspělou techniku, ale je schopen hledat a nalézat nové postupy, jak se stávající technikou setřít tento rozdíl. Přímo klasickým příkladem účinné taktiky asymetrické války byl pumový útok na kasárna americké námořní pěchoty v Bejrútu v roce 1983. Útočníkovi, pravděpodobně Sýrii, se podařilo ochromit americkou vůli bojovat a vedlo to ke stažení amerických sil v roce 1984.

Proto bylo na Idetu k vidění celá řada zbraňových stanic, tedy nadstaveb kulometů a senzorů na obrněná vozidla, jeepy a další vojenskou techniku, kterou operátor může ovládat z bezpečí vozidla bez nutnosti vystavovat se nepřátelské palbě. V této kategorii si odnesla z IDETu ocenění zbraňová stanice pro IVECO LMV M65E19WM 4×4. K vidění byla i celá řada prostředků na detekci a ničení min a nástražných systémů, od robotů až po vysoce sofistikované obleky pro pyrotechniky.

Státem, který čelí hrozbám asymetrické války každý den je Izrael. V této souvislosti prezentovala firma Rafael na svém stánku nejnovější systém ochrany proti různým typů střel – od balistických až po dělostřelecké nebo minometné, případně improvizované střely typu Kásam – systém Iron Cup a Iron Dome. Bohužel Iron Dome, který má chránit jižní oblasti (města jako Aškelon a Sderot) je stále za očekáváním, proto se Izraelská vláda rozhodla nakoupit americký systém Phalanx, který se už osvědčil při bojovém nasazení v Iráku. Podle zástupců firmy Rafael se ale nejedná o nahrazení, nýbrž o dočasné doplnění systému pro ochrany. Interceptor systému Iron Dome byl součástí expozice, stejně jako působivá ukázka systému Trophy, který dokáže ochránit obrněnou techniku před granátomety a naváděnými střelami, tento systém má už za sebou dvě úspěšná operační nasazení v Libanonu a v Gaze.

Cena pro český bezpilotní vrtulník

Zvláštní cenu si z letošního IDETu odnesl i unikátní český UAV – Helos. Jedná se o bezpilotní vrtulník s motory Rotax, který dokáže unést až 120 kg užitečné zátěže. Maximální doba, kterou může strávit ve vzduchu jsou 4 hodiny, nejvyšší rychlost je 190 km, dolet 250 km. Vrtulník je od počátku koncipován pro vojenské i civilní účely, jako je monitoring silničního provozu, hlídání dané oblasti (například hranic). UAV může nést celou řadu senzorů, od normálních kamer přes infra kamery až po zařízení na retranslaci signálů, nebo leteckého snímkování. Řídící stanoviště je umístěno ve skříňové nástavbě středního náklaďáku, což zajišťuje vysokou mobilitu celého systému, výrobce neuvádí, zda může řídící stanoviště být za provozu i při jízdě.

Nedílnou součástí IDETu jsou i praktické ukázky techniky a ozbrojených sil na polygonu mezi pavilóny. V souvislosti s tím, že česká armáda chystá výběrové řízení na 140 lehkých obrněných vozidel se zde prezentovala celá řada zajímavé techniky jako například jsou obrněnci firmy BAE systems RG32.

Fotoreportáž z IDETu 2009

Be Sociable, Share!
Označeno v Reportáže Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*