Fantomas z Uherského Brodu

Recenze CZ 75 SP-01 Phantom

Toto je původní Baskeho recenze, kterou jsem jen trochu doplnil vlastními postřehy a poznatky z prohlídky a focení jeho zbraně, těch pár mých poznámek je uvedeno kurzívou. sincityman

Mezi českými střelci je jen velmi málo témat, která dokáží rozpoutat živou debatu, jež jde v některých případech až „na krev“. Jedním z těchto témat jsou výrobky společnosti Česká zbrojovka Uherský Brod. Jsou střelci, kteří jsou fanatičtí patrioti, přehlížejí všechny možné vady a závady a zbrojovku a její „čízy“ vynášejí do nebe. Další skupina je přesně na opačném konci spektra: zavilí nepřátelé čehokoli co nese logo České zbrojovky. Největší a nejpočetnější skupinou jsou realisté, kteří vědí, že zbraň obecně je výrobek jako každý jiný a jako takový zákonitě vykazuje určité nectnosti, s nimiž je nutno se „popasovat“. Osobně jsem se ze skupiny nadšených a bezmezných podporovatelů, posunul někam k plusovému středu zastánců „čízy“ ve prospěch České zbrojovky.

Zkušenosti s ČZ
„Phantoma“ jsem si pořídil jako svoji třetí krátkou kulovou zbraň a zároveň třetí „čízu“. Před ní jsem měl ČZ 85 a „kovovou“SP 01.Nyní „testuji“ DUTY.

TTD CZ 75 SP-01 PHANTOM dle údajů výrobce:

Ráže: 9 mm luger
Hmotnost: 800 g
Délka: 207 mm
Délka hlavně: 120 mm
Šířka: 37 mm
Výška: 147 mm
Spoušťový mechanizmus: SA/DA
Bezpečnostní prvky: vypouštění kohoutu
Bezpečnostní ozub na kohoutu
Blokace zápalníku

Historie recenzované zbraně:
Zbraň jsem zakoupil na konci června 2008 v podnikové prodejně České zbrojovky v Praze jako novou. Při koupi jsem využil slevu 10 %, kterou Česká zbrojovka poskytovala při příležitosti otevření nové podnikové prodejny. Ze zbraně je do současnosti vystříleno cca 2000 nábojů, ve velké většině továrních laborací S&B.

Popis:
Myslím, že popis právě CZ 75 je u nás pověstným „nošením dříví do lesa“, proto jen krátce. Konstrukčně se jedná o samonabíjecí pistoli s uzamčeným závěrem systému browning s uzamykáním pomocí uzamykacích ozubů. Spoušťový mechanizmus je SA/DA. Zbraň je vybavena řadou bezpečnostních prvků jako je blokace úderníku a bezpečnostní ozub kohoutu. Na rozdíl od „klasických číz“, není vybavena pojistkou, ale vypouštěním kohoutu. Relativní novinkou v konstrukci je plast, tedy plastové tělo zbraně, které má spolu s odlišně tvarovaným a odlehčeným závěrem „na svědomí“ výrazný úbytek hmotnosti zbraně. V plastovém těle zbraně jsou pomocí čepů ukotveny dva kontejnery. Jeden z nich nese spoušť, druhý bicí ústrojí a mechanizmus vypouštění kohoutu. Vrchní části obou kontejnerů jsou tvarovány jako vedení, které má za úkol vést závěr zbraně v průběhu jeho pracovního cyklu. Zbraň je osazena kovovými mířidly podobnými jako u ostatních CZ 75, kdy muška i hledí jsou zvýrazněny pomocí bílých bodů – narozdíl od klasické SP-01 se nejedná o tritiová mířidla. Pokud se dobře pamatuji, tak první zprávy v tisku mluvily o tom, že vedení závěru je kov na plast, podobně jako u Čz 100/101/110. Jsem rád, že tomu tak není.

Zpracování:
Objektivně vzato Česká zbrojovka udělala další krok správným směrem. Pokud budu porovnávat CZ 85 z roku 1992 a „Phantoma“ co do zpracování, jasně vyhrává „Phantom“. Celkově na mne zbraň působí jako kvalitně zpracovaná zbraň, s dobrou povrchovou úpravou, kterou v případě závěru tvoří černý lak. To je zajímavá poznámka, protože obecně se považují zbraně do roku výroby cca 96 ze lépe zpracované než pozdější.

Úchop:
Právě úchopu jsem se rozhodl věnovat velkou pozornost, protože se jedná o další z velkých rozdílů proti standardní CZ 75. Hlavním rozdílem je tloušťka rukojeti, kdy je „Phantom“ výrazně užší než jeho klasické kolegyně, které jsou vybaveny gumovými střenkami. Plochost rukojeti umožňuje, aby i střelec s menší rukou bez problémů „dosáhl“ na všechny ovládací prvky zbraně. Novinkou a trendem je možnost volby velikosti hřbetu rukojeti podle přání střelce (já nechal původní). Ke zbrani se dodávají dvě velikosti výměnného hřbetu zbraně. Pro mne osobně je plusem při úchopu i rovná spodní hrana lučíku, i když v mém případě se jedná pravděpodobně pouze o pocit. Dle mne se drží zbraň skvěle, mimo jiné asi díky tvaru „bobřáku“ a to mám větší ruku než Baske , osobně bych asi na ní použil i pryžový návlek…

Praktické zkušenosti z manipulace a střelby
Manipulace se zbraní je obdobná jako u kovových CZ 75 s tím rozdílem, že jsem měl zpočátku pocit, že držím v ruce hračku. Rozdíl téměř 400g oproti klasické SP-01 je víc než patrný. Spoušť byla u nové zbraně poněkud „syrová“ a subjektivně vykazovala vyšší odpor jak v SA, tak i v DA režimu. Postupem času se chod spouště srovnal a „zkultivoval“. Tím mám na mysli nejenom odpor, ale i vyleštění nerovností na třecích plochách spouště. I po cca 2000 výstřelech je při spouštění v SA režimu možno zaregistrovat zřetelný „protipohyb kohoutku “(microdouble). Je sice téměř neznatelný, ale je (zbraň nemá „laděný“ spoušťový mechanizmus). Jsem toho názoru, že tento jev by po zásahu odborníka zmizel. Zbraň mne příjemně překvapila při střelbě, kdy jsem očekával, že vzhledem ke své hmotnosti bude víc „kopat“. Pravdou je, že při mířené střelbě mi připadalo, že víc zdvihá, ale při dynamické střelbě jsem rozdíly nepostřehl, nebo si je neuvědomoval. Jsem jeden z těch, kdo denně „nosí“ a i když je „Phantom“ poměrně velký, je možné nosit ho tak, aby byl zároveň skrytý, ale přitom pohotově po ruce. Díky své relativně nízké hmotnosti vás nesvlékne z kalhot. V případě denního nošení mám ve zbrani klasický zásobník na 16 nábojů (ubere to cca 1 cm z výšky zbraně). Na fotkách uvidíte velikost zbraně a pokusy o její „uložení“ do ledvinek Aegis, Dasta a 5.11. I zde je někdy lépe použít menší zásobník, ledvinka od 5.11 je pro Phantoma obecně moc malá. Dále jsem jí vyfotil vedle Glocku 21, pro srovnání velikostí. Chod spoušťového mechanismu je dle mne lepší než u mojí plastové RAMI. Baske je levák a proto se naučil vypouštět zásobník stlačením tlačítka záchytu druhým kloubem prostředníku. Zde mne zaujalo, že zbraň nemá klasickou „brzdu“ a na rozdíl od mojí RAMI, zásobník lehce vypadne.

Vady a závady:
Jednou z vad je podle mne plast. Je sice odolný, ale když vzal zbraň do ruky můj švagr, který pracuje rukama, poměrně snadno při držení zbraně promáčkl v místě střenek rukojeť zbraně bez zásobníku, což by dle mého laického názoru mohlo vést i k problémům například při přebíjení zbraně. Při rozborce zbraně potřebujete k vytlačení záchytu závěru roh dna zásobníku, nebo jiný vhodný nástroj. Když si nedáte pozor, budete mít tělo zbraně ozdobeno hezkým vrypem.Kupodivu u RAMI v plastu, kterou vlastním asi stejně dlouho jako Baske svého Phantoma a která má „nastříleno“ podobně, lze čep vytlačit holou rukou, bez nástrojů. I když to je poněkud namáhavé. Zásobníky jsou vzhledem ke své konstrukci a absenci bočních vlysů náchylnější na znečištění. Na úchop zbraně jsem si musel delší dobu zvykat. Hlavním problémem nebyla ani tak šířka rukojeti, ale právě „předpřipravené“ zdrsnění. Další věcí, která mne překvapila a na kterou jsem si musel zvyknout, byla vratná pružina (respektive odpor vratné pružiny). Tím mám na mysli sílu, kterou jsem musel vyvinout pro zasunutí náboje do nábojové komory. V porovnání s mojí CZ 85 nebo se „SHADOWEM“ byl odpor vratné pružiny značně vyšší. Nicméně náprava je jednoduchá. Pružinu je možno zaměnit s pružinou právě ze „SHADOWA“. Podle mých informací se takto výrobce rozhodl úmyslně: chtěl z důvodu zajištění správné funkce zbraně i s municí se zvýšenou prachovou náplní (+P).
Doposud jsem měl tři závady. Dvakrát mi pravděpodobně nesprávně zapracovala blokace zápalníku, kdy mi v extrémních podmínkách (voda, zima, bláto všude) neodešel poslední náboj v hlavni po vystřílení zásobníku. Jednou došlo pravděpodobně k podání dvou nábojů najednou, kdy jsem měl jeden náboj napůl v nábojové komoře a další byl podsunutý pod ním. Příčinu neznám, závada se stala v průběhu závodu LOS, takže jsem neměl chuť a hlavně čas na studium příčiny závady. Zásobníky plním na n-1 nábojů (n = maximální počet nábojů v zásobníku), snažím se tak šetřit zásobníkové pružiny. Já osobně bych byl velmi rád, kdyby se „Phantom “ vyráběl i s klasickým mechanismem bez decockeru, ale to prý nehrozí L . Podání dvou nábojů, nebo „otočení“ náboje při podávání bývá u ČZ často způsobeno vadnou (slabou), pružinou zásobníku. Obecně jsou zásobníkové pružiny jedním z nejslabších míst ve zbraních ČZ.

Phantom vedle Glocku 21

Phantom vedle Glocku 21

Dle mého názoru je zbraň vhodná právě pro LOS, kterou střílím. Moje umístění nelze přičíst na vrub kvality zbraně, ale spíše mým střeleckým schopnostem.

P.S. nestřílejte na recenzenta, dělá, co může a toto je jeho první pokus o recenzi.

Tolik Baskeho recenze, docela mne bude zajímat, jak se bude historie této konkrétní zbraně odvíjet, zejména jak dlouho vydrží pružiny zásobníků. Zde popisované nošení o náboj méně se občas praktikuje, ale ptám se, jakou pak má takový zásobník cenu, u jiných zbraní které vlastním, nebo jsem je vlastnil, mám běžně zásobníky naplněny na max. kapacitu (Glock a HK) a ani po letech jsem problémy neměl, u mají RAMI to tak v případě čtrnáctiranných zásobníků bohužel je… Tolik Baskeho recenze, prodiskutovat jí můžete ZDE.

S ledvinkou Aegis

S ledvinkou Aegis

S ledvinkou Dasta

S ledvinkou Dasta

S ledvinkou 5.11 Tactical

S ledvinkou 5.11 Tactical

Ovládání lze zvládnout i levou rukou

Ovládání lze zvládnout i levou rukou

Be Sociable, Share!
Označeno v Recenze zbraní Označeno s: , ,
2 comments on “Fantomas z Uherského Brodu
  1. Holzman napsal:

    Já jsem si koupil CZ 75 POLICE co se týče kvality zbraň se snažím prodat protože horší kus sem neměl, nepřesná a zasekává se ZE třech zásobnáků se vždy jeden náboj při střelbě sekne – když jsem kontaktoval Zbrojovku UB ani neodpověděly tak sem začal na ruzných servrech hledat radu, skoro všude mě odpověděly že Zbrojovka UB na malé zákazníky kašle ,

    Měl jsem i možnost porovnat CZ 75 z sedumdesátých let a řeknu vám nebe a dudy , starší kusy perfekní zato to nové děs – připadá mi že dnes se místo kvality honí kvantita což si myslím že za čas UB pozná – Můj nový nákup totiž je pistole WAKTER P99 sic starší zato bezproblemová a sem velice spokojen.

    Toto je pouze má skušenost a můj názor a pokud máte své zkušenosti napište , pomůžete tím i sami sobě až jednou budete kupovat opravdu kvalitní zbraň a né zmetek jako sem nato doplatil já.

    Holzman

  2. Víťa napsal:

    Velmi dobrá recenze. Přidám tedy jen pár vlastních postřehů. Phantoma jsem si pořídil asi před pěti lety. Chtěl jsem zbraň plné velikosti na soutěže, ale s hmotností, která jak bylo v recenzi uvedeno, nestáhne kalhoty při občasném nošení. Také jsem požadoval klasický spoušťový mechanismus, abych mohl uspokojit své ladičské choutky. Již v základu je pistole přesná, dobře se drží a při střelbě se chová kultivovaně. Jedinou výtku bych měl ke konstrukci odpružení táhla spouště, které je jiné než u kovových bratříčků. tvoří ho kovová kovadlinka, po které táhlo přejíždí. Při napínání spouště v režimu DA , bylo cítit na spoušti tření kovu o kov. Částečně to spravilo přeleštění částí. Pro zlepšení úchopu jsem dokoupil o gumový návlek Pachmayer. V průběhu několika let jsem poté uspokojoval své kutilské choutky. Nejprve výměna spouště za stříbrnou kombatovou. Následovala světlovodná muška, stavitelné hledí. Po našetření nějaké koruny opět výměna spouště za rovnou duralovou a s ní montáž sportovního kladívka. Následek: krátký chod spouště a reset a přechod z DA/SA na pouze SA, vypouštění kohoutu už slouží pouze jako opěrka palce. Dalo by se říct, že úpravou vznikl jakýsi kočkopes, ale na střelnici se mi daří konkurovat střelcům co mají třeba „Shadow Orange“. Po zkušenostech nedoporučuji používat plastový buffer pro vymezení dorazu závěru. Docházelo občas ke vzpříčení náboje. Střelivo lze použít jakékoli. Phantom není mlsný. Co se týká závady při podání posledního náboje, zatím se mi nestalo. V recenzi mě ještě zaujala zmínka o měkké rukojeti. Toto mě opravdu nenapadlo a proto jsem šel hned vyzkoušet. Skutečně, při velmi silném stisku jde vysunutí zásobníku zastavit. Nicméně já spíše mačkám záchyt zásobníku, než samotnou rukojeť. U mě tedy žádný problém. S touto pistolí jsem maximálně spokojený. V budoucnu bude možná Phantom i rarita. Neznám v mém okolí moc lidí kteří by ho měli. Současná P 09 je přece jenom levnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*