Na veřejnost se nyní dostaly informace, že muž který vraždil v Uherském Brodě, trpěl paranoidní schizofrenií už 16. let. Asi každý, kdo se tuto informaci dozvěděl, si musel sám pro sebe říci, že z části jistě nesou vinu lékaři. Proč se čekalo tak dlouho než mu byly zbraně odebrány? Přenést část viny na lékaře nemusí být ale tak jednoznačné jak se na první pohled zdá.
Dnes vše funguje tak, že pokud svému praktickému lékaři neřeknete že vlastníte zbrojní průkaz nebo že trpíte vážnou duševní chorobou je jen na něm zda odhalí že jste duševně nemocný (což asi není vždy jednoduché) nebo jestli mu psychiatr tuto informaci předá (není to jeho povinnost). Pokud svého lékaře změníte a vaše zdravotní dokumentace zůstane u toho předchozího nemusí lékař dlouhou dobu ani vědět, že máte zbrojní průkaz. Většinou funguje vše tak, že pokud trpíte nějakou nemocí, jdete nejdříve k obvodnímu lékaři, ten vás pak odešle za specialistou a má přehled. Třeba právě u schizofrenie ale může dojít k akutní hospitalizaci, nemocní si často myslí, že jsou zdrávi a pokud tedy psychiatr nepředá informaci praktikovi, nikdo o tom nemusí vědět. To, že si informace spíše předávají je více než jisté, protože se tyto velmi tragické události naštěstí nestávají častěji, ale není to systémově ošetřeno. Nemusí to být ale vinou lékařů, ale je zřejmé, že je potřeba tyto informace sdílet systémově.
Nechci zde hodnotit tento konkrétní případ, protože k němu nemám dostatek informací, ale článek má spíše upozornit na chybu, která je systémová a dá se odstranit. V tomto případě by stačilo, aby měli zejména praktici a psychiatři možnost nahlédnout do registru držitelů zbraní a v případě, že půjde o vážnou psychickou poruchu, upozornit na tento stav rovnou policii.
Dobrý systém ještě více zabrání takovým tragédiím doprovázeným hysterií a voláním po plošných zákazech zbraní, které mohou naopak ochránit další životy.
tady je můj přiběh http://www.jirilaska.cz