Recenze: HK USP v ráži 45 ACP

Protože je tohle vůbec histroricky první recenze zbraně, která v Magazínu Střelectví.cz vychází, doporučuji na úvod přečtení malého zamyšlení nad problémy recenzí zbraní u nás, které obsahuje i návod, jak psát receze zbraní pro náš magazín.

Recenze: HK USP v ráži 45 ACP

Střelci jsou národ tvořivý a hravý a do střeleckého folklóru díky tomu pronikla slova, která by tam nikdo neočekával. Třeba název Norník, kterým manželka známého střeleckého publicisty ing. Helebranta obdařila čínský klon Coltu 1911 od fy Norinco, slovo Kremlík označující zcivilněnou munici vz.43, kterým nezapomínající střelecký národ odměnil snahy jistého státního úředníka, nebo třeba Uspávadlo, kterým se myslí pistole USP od výrobce Heckler und Koch.

Mojí první zbraní, kterou jsem si pořídil, byla pistole HK USP v ráži 45 ACP od firmy Heckler und Koch

Ttd. zbraní USP dle webu výrobce jsou

Technická data
Kalibr 9 mm x 19 / .40 S&W / .45 AUTO
Princip funkce Zbraň na principu zpětného rázu s modifikovaným Browningovým uzamykacím systémem a systémem tlumení zpětného rázu
Rozměry

9 mm x 19

.40 S&W

.45 AUTO

Celková délka 194 mm 194 mm 200 mm
Celková výška 136 mm 136 mm 141 mm
Celková šířka 38 mm 38 mm 38 mm
Délka hlavně 108 mm 108 mm 112 mm
Vzdálenost mířidel 158 mm 158 mm 162 mm
Hmotnost
Bez zásobníku 715 g 775 g 785 g
S prázdným zásobníkem 770 g 830 g 890 g
Další údaje
Kapacita zásobníku 15 nábojů 13 nábojů 12 nábojů
Spoušťový mechanismus SA/DA, DAO SA/DA, DAO SA/DA, DAO
Odpor spouště ca. 20 N (SA)
ca. 51 N (DA)
ca. 20 N (SA)
ca. 51 N (DA)
ca. 20 N (SA)
ca. 51 N (DA)
Mířidla pevná (zvýrazněná otevřená mířidla se čtvercovým výřezem) pevná (zvýrazněná otevřená mířidla se čtvercovým výřezem) pevná (zvýrazněná otevřená mířidla se čtvercovým výřezem)

Varianty spoušťového mechanismu a pojistky

Varianta

Spoušťový mechanismus

Ovládací páčka

Ruční ovládání

SA/DA

DAO

vlevo

vpravo

Pojistka

Vypouštění spouště

V1

x

x

x

x

V2

x

x

x

x

V3

x

x

x

V4

x

x

x

V5

x

x

x

automatické

V6

x

x

x

automatické

V7

x

po každém výstřelu

V8

x

obdobně jako V7

Historie recenzované zbraně

Zbraň byla zakoupena z druhé ruky za 20.000 Kč v tehdejší Frankonii, v původním balení a 100% stavu, prakticky nestřílená. Varianta spoušťového mechanismu V1. Za šest let, po které jsem ji vlastnil, z ní bylo vystřeleno asi 8-10.000 nábojů, většinou přebíjených.

USP jako promyšlená směs klasických a moderních prvků

Firma HK byla historicky prvním výrobcem plastové pistole na světě VP 70, několik let před tím, než prorazil Glock. Předek této zbraně vznikl jako útočná pistole pro US Marines a USP je jejím zmenšením a překonstruováním pro potřeby normálních uživatelů. Těmi moderními prvky myslím materiál (plast), uzamčení do hranolu a polygonální vývrt hlavně. Jinak se jedná o naprosto klasickou SA/DA zbraň.

Vratná pružina a vodicí tyčka tvoří celek spolu s další pružinou tlumící zpětný ráz. Ten se při čištění demontuje najednou a dále nerozebírá. Demontáž pro čištění se provádí vyjmutím čepu, který tvoří celek se záchytem závěru, podobně (ale snáze) jako třeba u ČZ 75.

Demontáž je snadná, nenáročná na použitou sílu, při rozborce zbraně získáme tyto celky: Závěr, hlaveň, tělo zbraně, sytém pružin a záchyt závěru. Zbraň je vyrobena čistě, jen zespodu na vnitřní ploše horní hrany závěru jsou lehké stopy po nástrojích.

Chod spoušťového mechanismu je plynulý, reset spouště není extrémně velký. Pákou pojistky umístěnou na těle zbraně můžeme spoušťový mechanismus jak zajistit (nahoru), tak jej i vypustit (směrem dolů). Právě vypouštění kohoutu považuji za ten užitečnější prvek a často jsem ho využíval. Chod pojistky je přesný, kontrolovatelný a není na druhou stranu ani příliš lehký, aby nehrozilo její odjištění třeba třením o oděv. Vypouštění zásobníku se provádí oboustrannou pákou umístěnou pod lučíkem a ne jinak častějším tlačítkem.

Ostatní údaje a podrobnosti lze snadno získat jak z webu tak z odborného tisku, jedna recenze se dokonce jmenovala “Dokonalý nástroj“. Nevím, jestli ta moje vyzní zrovna tak nadšeně.

Držení je pohodlné, dokonce i ve středně velké či mírně menší ruce je spoušť dobře dostupná. Osa hlavně je nicméně bohužel relativně dost vysoko nad rukou a byť je vaše držení sebehlubší, tak nízko jako u Glocku 21 nebo klonů 1911 hlaveň nedostanete – pokud si tedy ruku například neprofrézujete. V tom USP připomíná třeba SIG 226.

Závěr je hodně masivní a vysoký, díky čemuž se dobře drží a natahuje. Drážky v zadní části jsou však bohužel dost jemné, v zimě v látkových nebo pletených rukavicích či s navlhlým (ojíněným) závěrem mohou být problémy.

Oboustranná páčka záchytu zásobníku je také výhodou jen naoko. Pokud se při výměně zásobníku nepovolí prostředník silné ruky a tím se nezmění držení zbraně, tlačíme páku záchytu proti němu a pereme se tak sami se sebou.

Kombinace pojistky s vypouštěním kohoutu není zrovna nejšťastnější. Pokud jsme zvyklí mít při střelbě prst na pojistce, nebo máme takový tvar a velikost ruky, že se nám to při držení zbraně stává, můžeme si při střelbě (zvláště výkonnějším střelivem) i vypustit kohout. Typická je tato příhoda při snaze o co nejhlubší držení u majitelů klonů 1911.

Spoušť byla u všech exemplářů, které jsem kdy měl v ruce, velmi dobrá. Česká Zbrojovka se má od HK ohledně toho, jak má vypadat zbraň „z krabice“, ještě mnoho co učit.

Zásobník je tvořen klasicky – plechovým výliskem, který je vzadu sbodován dohromady. Při vypuštění na zem během soutěže mi jeden praskl, a musel být svařen. Botka a podavač jsou plastové. Zajímavé je, že ačkoliv je zásobník srovnatelný s velikostí zásobníku pro dvouřadou 1911, vejde se do něj jen dvanáct nábojů. Přitom třeba do takové Para Ordnance se používají prakticky stejně velké zásobníky na 14 ran, jen s jinými podavači a botkami.

Mířidla jsou standardní, zvýrazněná třemi bílými body. Zvýraznění by mohlo být větší, osobně mi vyhovuje třeba to, co má Glock. Přesnost zbraně je vynikající, dostat se pod 5 cm opsané kružnice na 15 metrů je normální (pro člověka co umí střílet, ne mě). Víc se při obranné střelbě LOS, pro kterou jsem zbraň používal, střílí jen málokdy. Nástřelný list vypadá impozantně a shoduje se se skutečností, což také není vždy u všech výrobců pravidlem…

Hlaveň je zpracovaná stejně dobře jako celá zbraň, ale pozor, pokud si odléváte střely pro přebíjené náboje – nepoužívejte střely s mikrodrážkami (LEE)! Prostě se strhnou, stejně jako třeba u Glocku 21. Podle mých zkušeností jsou mikrodrážky dost problematické. Laborace, která s nimi třeba ještě slušně funguje v ČZ 97 nebo 1911, už nemusí mít v USP a G21 moc šancí. Klasické odlévané střely nebo střely z tvrdé slitiny však fungují dobře, takže počítejte s větší potřebou legury do olova.

Záchyt závěru není dosažitelný držící (pravou) rukou. Pokud zbraň v této konfiguraci (V1) držíme jednoruč v levé ruce, je teoreticky možno dosáhnout na záchyt závěru ukazovákem, ale jeho ovládání vyžaduje moc síly, takže se to ne každému podaří. To může být při situacích, kdy je vyžadováno právě ovládání levou rukou, dost nevýhodné.

Počet zádržek byl po celých šest let minimální a určitě spíše způsoben nevhodnými přebíjenkami (v té době jsem se učil i přebíjet). Co se týče odolnosti proti znečištění, v prachu, blátě a ledu jsem svou USP sice nekoupal, ale jeden člověk kdysi tvrdil, že když přestal čistit, začalo jeho USP selhávat až ve chvíli, kdy se už náboj pro znečištění zbraně nevešel do komory. Jediná, ale zato vážná závada byl prasklý úderník, který se rozpadl na dvě půlky. Proti skryté vadě materiálu však není pojištěn žádný výrobce. Při výstřelu má USP v 45 větší zdvih, než třeba G21, ČZ 97 nebo 1911.

Nepříjemný je však nedostatek až téměř neexistence doplňků na našem trhu. USP má bohužel nestandardní lištu, takže musíme sehnat například originální svítilnu, která je obtížně dostupná a dost drahá. Náhradní zásobník stojí cca 1.400 korun, což není málo. Výběr pouzder je také menší.

Jednou větou je USP formálně dokonalá zbraň. Má mnoho věcí, které by měla moderní zbraň mít, ale je jaksi komisní, prkenná, chybí jí lehkost, švih a jednoduchost. V zásadě je to dobrá zbraň jak pro vojáka, tak pro civilistu, není žádný opravdu podstatný důvod proč si jí nepořídit, ale není ani nějaký opravdu podstatný důvod proč ano. Kromě jediného – pokud se vám líbí, klidně si jí pořiďte, nezklame vás.

Když vám vaše zaujetí vydrží, bude pro vás dobrým přítelem i sportovním nástrojem pro terčovou střelbu, nebo s uvedenými výhradami i pro LOS. Při slušném zacházení jí pravděpodobně neostřílíte dost dlouho a nemusíte se jí bát koupit ani z druhé ruky. A pokud ji pak někdy pošlete do světa (ani lásky ke konkrétním typům zbraní nejsou věčné), nemusíte se jí bát doporučit jak nováčkovi, tak zkušenému střelci, pokud bude srozuměn s vlastnostmi, které zde popisuji.

Na závěr rekapitulace

Jako plusy zbraně HK USP v ráži 45 ACP tedy vidím:

  • Dobré držení i pro menší ruku
  • Přesnost a spolehlivost
  • Relativně snadné natahování ve standardních podmínkách (třeba oproti ČZ)

Nedostatky HK USP v ráži 45 ACP jsou především:

  • Nepříliš šťastně řešené oboustranné vypouštění zásobníku
  • Vyšší zdvih zbraně při výstřelu
  • Nevhodná konstrukce zásobníku (bodový svar), který mi při vypouštění na zem praskl, a jeho relativně malá kapacita.
  • Malý počet doplňků a jejich dost vysoká cena, stejně jako cena náhradních zásobníků.
  • Ne všechny varianty spoušťového mechanismu, jak USP tak i následujících zbraní od HK, považuji za zdařilé. Některé jsou tak politicky korektní, že ve snaze ochránit uživatele svou dokonalou antistresovostí dost ztěžují schopnost zbraně střílet rychle a přesně.

Zjišťuji, že není jednoduché napsat recenzi, zbytečně nevychválit, nepohanět, je to jako kdyby se chtěl člověk namočit a zůstat při tom suchý. Doufám, že se ozvou v diskuzi další majitelé USPéček, kteří si své zkušenosti nenechají pro sebe. A aby bylo nač se těšit, na cestě jsou recenze od uživatelů Zoufalec, Efendos (lisy) a Missak, ať v tom nejsem sám :-)

Be Sociable, Share!
Označeno v Recenze zbraní Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*