Ještě před pěti lety měli ve Švýcarsku, všichni služby schopní muži, doma v trezoru plně automatickou pušku a další výzbroj. Dnes už je sice služba ve švýcarské armádě dobrovolná, ale zbraně stále zůstávají v domácnostech. Díky tomu je místní armáda schopná se zmobilizovat během několika dnů do plného stavu a efektivně bránit území. Jen pro představu… u nás se mobilizace počítá na měsíce. V roce 2011 bylo vyhlášeno referendum o tom, zda není lepší mít výzbroj uloženou na vojenských základnách, ale vše zůstalo při starém. Až na velmi ojedinělé excesy je totiž tato praxe bezproblémová. Každý kdo má doma takovou zbraň je řádně vycvičený a proškolený. Stát svým lidem prostě věří. Vzhledem k tomu, že si švýcaři tradičně brání své soukromé vlastnictví, a usedlosti se často nacházejí v odlehlých údolích, má to vše logiku.
Od roku 1997 mají všichni zaručeno právo držet legálně zbraň. Jednoranné zbraně dokonce od 18 let věku bez nutnosti licencí. Na ostatní se ale vztahují podobné procedury jako máme u nás, tzn. nákupní povolení, kategorie zbrojních průkazů a zkoušky pro jejich získání. Jde většinou o dobře zprocesovanou formální záležitost. Pokud máte příslušnou licenci můžete zbraň i nost, a to neskrytě (nutno podotknout, že jde hlavně o lovecké zbraně). Pro skryté nošení naopak musíte dokládat, že takovou zbraň opravdu potřebujete, k jakým účelům a co vám hrozí. Musíte si ale všechny zbraně dobře zabezpečit, protože pokud vám jí někdo ukradne a spáchá s ní trestný čin, zodpovědnost padá na vaši hlavu.
Pozor také na pravidla pro návštěvníky země, tam platí striktní omezení zbraní, a to včetně nožů. Země známá jejich výrobou tak v první řadě chrání své obyvatele, a tak by to mělo být všude.
Příště: Česká republika
Napsat komentář